Nawigacja

Europejskie Sieci Metrologiczne

Europejskie Sieci Metrologiczne

Autor : Marcin Mikiel
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Europejskie Sieci Metrologiczne (EMNs) są programem realizowanym w ramach EURAMET, zatwierdzonym podczas 12. Zgromadzenia Ogólnego EURAMET w maju 2018 r. w Bukareszcie.

Celem programu jest koordynacja europejskiej metrologii poprzez analizę globalnych i europejskich potrzeb w tej dziedzinie, a także ujednolicenie europejskich strategii w zakresie badań, infrastruktury, wiedzy i usług metrologicznych.

Obecnie funkcjonuje 9 sieci metrologicznych:

Mathematics and Statistics, Laboratory Medicine, Quantum Technologies, Smart Electricity Grids, Energy Gases, Climate and Ocean Observation oraz Smart Specialisation in Northern Europe, Radiation Protection oraz Advanced Manufacturing.

Planuje się powołanie szeregu innych sieci, np. w zakresie bezpieczeństwa żywności, światłowodów, tzw. inteligentnych fabryk itp.

Przewodniczący sieci wywodzą się z następujących krajów:

  • Mathmet and statistics – Niemcy (Markus Bar),
  • Laboratory Medicine – Niemcy (Rainer Stosch),
  • Quantum Technologies – Włochy (Ivo Pietro de Giovanii),
  • Smart Energy Grids – Holandia (Gert Rietvield),
  • Energy Gases – Holandia (Annarita Baldan),
  • Climate and Ocean Observation – Wielka Brytania (Emma Wooliams),
  • Smart Specialisation in Northern Europe Szwecja (Jan Johansson),
  • Radiation Protection – Niemcy (Anette Rottger),
  • Advanced Manufacturing – Niemcy (Harald Bosse).

Polska (GUM oraz Instytucja Desygnowana – Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych) jest członkiem wszystkich, poza Laboratory Medicine oraz Smart Specialisation in Northern Europe sieci.

Dane kontaktowe pracowników GUM zaangażowanych w prace sieci metrologicznych
Imię i nazwisko przedstawiciela GUM Dane kontaktowe Nazwa sieci
Edyta Dudek edyta.dudek@gum.gov.pl
tel. 22 581 94 62
Quantum Technologies
Robert Jasiński robert.jasinski@gum.gov.pl
22 581 94 60
Quantum Technologies
Piotr Kolasiński piotr.kolasinski@gum.gov.pl
gas@gum.gov.pl
tel. 22 581 94 39
Climate and Ocean Observation
Dr Joanna Dumańska joanna.dumanska@gum.gov.pl
tel. 22 581 95 23
Climate and Ocean Observation
Rafał Jarosz rafal.jarosz@gum.gov.pl
tel. 22 581 94 35
Climate and Ocean Observation
Dr Adam Urbanowicz adam.urbanowicz@gum.gov.pl
tel. 22 581 93 06
Energy Gases
Dariusz Cieciora dariusz.cieciora@gum.gov.pl
tel. 22 581 94 12
Energy Gases
Jakub Wildner jakub.wildner@gum.gov.pl
tel. 22 581 93 22
Energy Gases
Dr Jacek Puchalski jacek.puchalski@gum.gov.pl
tel. 22 581 93 83
Mathematics and statistics
Grzegorz Sadkowski grzegorz.sadkowski@gum.gov.pl
tel. 22 581 91 51
Smart Electricity Grids
Adrian Knyziak adrian.knyziak@gum.gov.pl
tel. 22 581 93 58
Radiation Protecion
Dariusz Czułek dariusz.czulek@gum.gov.pl
tel. 22 581 92 84
Advanced Manufacturing

Kontakt do pracownika koordynującego działalność sieci metrologicznych: Marcin Mikiel, naczelnik Wydziału Spraw Zagranicznych w Biurze Strategii GUM, tel.: 22 581 90 55, e-mail: marcin.mikiel@gum.gov.pl

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych sieci dostępne są na stronie EURAMET pod adresem: https://www.euramet.org/european-metrology-networks/

do góry