Nawigacja

Artykuły historyczne

28.07.2017Elektoralna 2 w czasie Powstania Warszawskiego

Autor : Kaja Drąg
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

1 sierpnia 2017 r. przypada 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Znaleźć w warszawskim Śródmieściu posesję, która nie miałaby swojej powstańczej karty, jest chyba niemożliwe. Posiada ją również parcela przy ulicy Elektoralnej 2, w której od 1922 r. znajdowała się m.in. siedziba Głównego Urzędu Miar.

O kilkunastu dniach sierpnia 1944 r., o walkach podczas Powstania Warszawskiego w rejonie ulicy Elektoralnej i o tragicznych losach pracowników Urzędu oraz mieszkańców opowiadamy w artykule wspomnieniowym z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania.

Zapraszamy do lektury

Pierwsza strona artykułu 73. rocznica Powstania Warszawskiego. U góry pagina z tytułem, z prawej trony biało-czerwone logo GUM. Zdjęcie linkuje do pliku pdf z artykułem.

Zdjęcie na stronie głównej GUM pochodzi ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Autor zdjęcia: Stefan Bałuk „Kubuś” „Starba”

Fotografia przedstawia dopalającą się halę zachodnią w kompleksie Hal Mirowskich, widzianą od wylotu ul. Solnej na Pl. Mirowski. Widoczna barykada z mebli przegradzająca ul. Solną i stojąca obok niej grupa ludności cywilnej. Po lewej widoczna ślepa ściana oficyny kamienicy Elektoralna 39.

 

do góry