Identyfikacja wizualna dla projektu TRANS-TACHO
W grudniu 2022 r. zakończyliśmy prace nad systemem identyfikacji wizualnej dla projektu: „System informatyczny służący stworzeniu środowiska cyfrowego dla realizacji usług publicznych i zadań Głównego Urzędu Miar w sprawach tachografów – TRANS-TACHO”.
Najważniejszym elementem każdego systemu identyfikacji jest logo, składające się ze znaku graficznego (sygnetu) oraz logotypu. Z tego też względu staraliśmy się, aby logo projektu nawiązywało bezpośrednio do jego nazwy „TRANS-TACHO” oraz w przejrzysty sposób kojarzyło się z tachografami, transportem oraz rozwojem i nowoczesnością.
Podstawowym elementem systemu identyfikacji jest znak graficzny (sygnet), którego konstrukcja została oparta na kole i jego promieniu. Koło symbolizuje kierownicę samochodu, a zarazem nawiązuje do charakterystycznej tarczy tachografu analogowego z elementami podziałki czasu, połączonej z elementami zapisu trybu pracy. Sygnet wieńczy symbol sieci bezprzewodowej w postaci trzech poziomych, lekko wygiętych ku dołowi kresek z kropką na dole. Odzwierciedla on postęp i cyfryzację w zakresie zarówno samych tachografów, jak i usług publicznych i zadań GUM w sprawach tachografów. Elastyczność i możliwość przenoszenia sygnetu na różne elementy identyfikacji pozwala zastosować go jako charakterystyczny rozpoznawalny znak projektu. Może posłużyć zarówno jako element ilustracji, grafik czy infografik. Logotyp: „TRANS-TACHO” jest natomiast skrótem zaczerpniętym z pełnej nazwy projektu. Oba elementy są nierozłączne, a ich proporcje, kolorystyka i układ zostały ściśle określone.
Logo możemy zastosować zarówno w wersji poziomej jak i pionowej. Podstawowa wersja pozioma została zaprojektowana również w wariancie rozszerzonym z możliwością zastosowania dodatkowego elementu tekstowego, jakim jest slogan.
Podstawowym kolorem logo jest granat. Jego zadaniem jest nawiązanie do identyfikacji wizualnej GUM, jak i podkreślenie profesjonalizmu, doświadczenia, mądrości oraz bezstronności, podczas wykonywania czynności realizowanych przez Urząd. Błękitny kolor symbolu sieci bezprzewodowej ma podkreślić cyfrową, komunikację pomiędzy interesariuszem a urzędem. Szara kolorystyka elementów podziałki czasu oraz trybu pracy nawiązuje natomiast do ponadczasowości projektu.