Jak wygląda badanie próbek wyrobów i próbek kontrolnych?

Autor : Andrzej Czechowski
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

W celu stwierdzenia, czy wyrób spełnia wymagania lub stwarza zagrożenie, organ nadzoru rynku może poddać go badaniom lub zlecić ich przeprowadzenie. W celu poddania wyrobu badaniom, organ nadzoru rynku pobiera nieodpłatnie próbki wyrobu w ilościach niezbędnych do przeprowadzenia badań (art. 72 ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku).

Równocześnie z pobraniem próbki wyrobu należy pobrać i zabezpieczyć dodatkową próbkę w ilości odpowiadającej ilości pobranej do badań, zwaną „próbką kontrolną”.

Próbka kontrolna jest przechowywana przez kontrolowanego w warunkach uniemożliwiających zmianę jakości lub cech charakterystycznych wyrobu, do czasu jej zwolnienia przez organ nadzoru rynku prowadzący kontrolę.

Próbki kontrolnej nie pobiera się, jeżeli jej pobranie byłoby utrudnione ze względu na wartość, rodzaj lub ilość wyrobu, bądź przechowanie próbki w warunkach uniemożliwiających zmianę jakości lub cech charakterystycznych wyrobu jest niemożliwe.

Badanie próbki kontrolnej odbywa się na wniosek kontrolowanego lub organ nadzoru rynku może zbadać ją z urzędu.

W przypadku wszczęcia postępowania administracyjnego, próbkę zwalnia się spod zabezpieczenia na wniosek organu nadzoru rynku prowadzącego postępowanie.