Nawigacja

W mediach

14.11.2021 - O pracach na budowie Kampusu Laboratoryjnego w Kielcach i programie Ministra Edukacji i Nauki „Polska Metrologia” w serwisie TVP3 Kielce.

Opublikowane przez : Bożena Żebrowska-Szumigaj

Prace na placu budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach idą w ekspresowym tempie. Trzy budynki kompleksu mają zakończony stan surowy, w pozostałych widoczne są już fundamenty.

Cztery logotypy uczestników projektu Kampus: Fundusze Europejskie Program Regionalny, Rzeczpospolia Polska (flaga biało-czerwona), Województwo Świętokrzyskie (herb), Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (flaga unijna).

Sprzymierzeńcem jest pogoda, która pozwoliła na przyspieszenie robót. Do końca roku wszystkie budynki zostaną oddane w stanie surowym. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na rok 2023. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpi rok później.

Dodatkowo ogromnym wsparciem dla rozwoju polskiej metrologii jest niedawno ogłoszony program Ministra Edukacji i Nauki „Polska Metrologia”. 20 mln zł na projekty badawcze, rozwijające metrologię, przeznaczone do wykorzystania przez uczelnie i instytuty badawcze, to pierwsze tego typu wsparcie w powojennej historii Polski.

W wybudowanych laboratoriach początkowo będzie funkcjonowało około trzydziestu skonsolidowanych stanowisk pomiarowych. Infrastruktura przeznaczona zostanie dla przedsiębiorstw i jednostek badawczych z regionu, kraju i z zagranicy. Kompleks zamierza świadczyć specjalistyczne usługi z zakresu nanometrologii, systemów nawigacji satelitarnej w nowoczesnym rolnictwie oraz nowych metod pomiarów w medycynie estetycznej pod kątem rozwoju turystyki zdrowotnej w regionie.

Tworzymy atmosferę do tego, żeby ten obiekt wysycił się treścią i temu ma służyć współpraca między Głównym Urzędem Miar a uczelniami i instytutami badawczymi. Ogłoszony tydzień temu program Ministra Edukacji i Nauki będzie dawał możliwość realizowania wspólnych przedsięwzięć badawczych przez instytuty badawcze i uczelnie – tłumaczy prof. Jacek Semaniak, prezes GUM.

Zobacz relację.

do góry