Nawigacja

Sprzedaż internetowa przyrządów pomiarowych

Zakres podmiotowy

Autor : Andrzej Czechowski
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Unijne prawodawstwo harmonizacyjne, rozporządzenie (WE) nr 765/2008, ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku oraz akty wykonawcze wydane na jej podstawie, definiują każdą z kategorii podmiotów zaangażowanych w łańcuch dostaw wyrobu (w prawodawstwie unijnym produktu): producenta, upoważnionego przedstawiciela, importera i dystrybutora. Ich szczegółowe obowiązki zostały zdefiniowane w ww. ustawie (jak i w unijnych przepisach harmonizacyjnych), proporcjonalnie do ich roli i zaangażowania w łańcuchu dostaw.

I tak:

Producent to osoba fizyczna lub prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która wytwarza wyrób, albo dla której ten wyrób zaprojektowano lub wytworzono, w celu wprowadzenia go do obrotu lub oddania do użytku pod własną nazwą lub znakiem towarowym. Producent może wyznaczyć na podstawie pisemnego pełnomocnictwa upoważnionego przedstawiciela, który wykonuje obowiązki producenta ściśle określone w pisemnym pełnomocnictwie.

Użyte w powyższej definicji pojęcia mają następujące znaczenie:

  • Wprowadzenie do obrotu to udostępnienie wyrobu na rynku po raz pierwszy.
  • Oddanie do użytku to pierwsze użycie wyrobu zgodne z jego przeznaczeniem na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA).
  • Importer to osoba fizyczna lub prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA), która wprowadza do obrotu wyroby pochodzące z państw trzecich.
  • Dystrybutor to osoba fizyczna lub prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, inna niż producent lub importer, która udostępnia wyrób na rynku w ramach działalności handlowej. Z tym, że udostępnienie wyrobu na rynku to każde dostarczenie wyrobu w celu jego dystrybucji, konsumpcji lub używania na rynku państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA), w ramach działalności gospodarczej, odpłatnie lub nieodpłatnie.

Uwaga. Wyroby oferowane do sprzedaży przez podmioty internetowe mające siedzibę w UE uważa się za wprowadzone do obrotu w Unii, niezależnie od tego, kto wprowadził je do obrotu (operator internetowy, importer itp.).

Wyroby oferowane on-line przez sprzedawców mających siedzibę poza UE są uważane za wprowadzane do obrotu w Unii w przypadku, gdy sprzedaż ukierunkowana jest na konsumentów z UE.

do góry