Nawigacja

Komunikaty

Znoszenie ograniczeń w działalności Głównego Urzędu Miar - etap II

Autor : Zbigniew Ramotowski
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

Od 2 miesięcy Główny Urząd Miar pracuje w trybie uzależnionym od stanu epidemii koronawirusa COVID-19. Jednocześnie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, w laboratoriach GUM wykonywane są niezbędne usługi, takie jak: wzorcowania, produkcja materiałów odniesienia, badania dla celów metrologii prawnej i pozostałe, kluczowe czynności metrologiczne.

Zadania te realizowane są w laboratoriach, w ograniczonym składzie osobowym i z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Natomiast prace niewymagające fizycznej obecności w siedzibie urzędu są od momentu wprowadzenia stanu epidemicznego wykonywane w ramach pracy zdalnej.  

Dążąc do przywracania trybu pracy urzędu sprzed pandemii koronawirusa, Kierownictwo Głównego Urzędu Miar kontynuuje proces etapowego znoszenia ograniczeń w działalności Urzędu.  

Priorytetem dla GUM jest nadal realizacja niezbędnych, z punktu widzenia gospodarki i przemysłu, usług: wzorcowań, produkcji certyfikowanych materiałów odniesienia, badań przyrządów pomiarowych dla celów metrologii prawnej, a także utrzymywania i dystrybucji czasu urzędowego na obszarze RP. W tym celu sukcesywnie zwiększana jest liczba pracowników obecnych przy wykonywaniu powyższych zadań. Od 18 maja br. przywrócona będzie również możliwość wykonywania niezbędnych czynności poza siedzibą urzędu.

W trosce o ochronę zdrowia klientów oraz pracowników GUM nadal zalecamy kontakt telefoniczny, mailowy, a procedowanie spraw drogą elektroniczną, np. e-mailem lub za pośrednictwem platformy ePUAP.  

Znoszenie kolejnych ograniczeń, w tym również w obszarze kontaktów klientów z urzędem, będzie postępować wraz z ogłaszaniem przez rząd RP kolejnych etapów odmrażania gospodarki i znoszenia restrykcji życia społecznego. Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana, a o kolejnych  decyzjach będziemy natychmiast informować.

 

dr hab. inż. Radosław Wiśniewski  
prezes Głównego Urzędu Miar  

Warszawa, 15.05.2020

  •  Mężczyzna w białym fartuchu, niebieskich rękawiczkach, maseczce, osłonie z pleksi pochyla się nad urządzeniem w laboratorium. Po lewej stronie napis: Znoszenie ograniczeń związanych z COVID 19. Etap I, Etap II, Etap III, Etap IV.
do góry