Nawigacja

Aktualności

GUM rozpoczyna współpracę z Politechniką Lubelską przy projektach realizowanych w ramach programu Polska Metrologia

Opublikowane przez : Bożena Żebrowska-Szumigaj

Podpisane dzisiaj porozumienia zakładają wsparcie Politechniki Lubelskiej w pracach związanych z metrologią.

W dniu 14 lipca 2022 roku na Politechnice Lubelskiej odbyła się konferencja poświęcona czterem projektom badawczym Politechniki, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Polska Metrologia”.

- Chcę wyrazić wdzięczność Panu Ministrowi za przedsięwzięcie pod nazwą Polska Unia Metrologiczna oraz za ustanowienie programu Polska Metrologia, z uwagi na to, że dają realne narzędzia, aby kształtować współpracę w sposób efektywny, móc tworzyć pewne powiązania konsorcyjne i realizować projekty, których ciężar gatunkowy przekracza możliwości pojedynczych grup – tak idee programu oraz wkład Ministerstwa Edukacji i Nauki w jego powstanie i realizację podsumował w swoim wystąpieniu Prezes Głównego Urzędu Miar, prof. Jacek Semaniak.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że

…bez metrologii, bez precyzyjnych pomiarów, nie ma dzisiaj nic… Gratuluję Prezesowi Głównego Urzędu Miar, bo bez Głównego Urzędu Miar, ten program by nie istniał...

Minister Edukacji i Nauki przekazał na ręce Rektora Politechniki Lubelskiej symboliczny czek o łącznej wartości 2 561 466 złotych na realizację projektów:

  • Identyfikacja długofalowych potrzeb i kierunków działań strategicznych w zakresie polskiej metrologii oraz jej rozwoju;
  • Metoda i urządzenie do pomiaru długości startu i lądowania samolotu;
  • Inteligentne techniki pomiarowe w diagnostyce i prognozowaniu pęknięć wałów oraz ich dokładności wymiarowo-kształtowej;
  • Innowacyjna technika pomiarowa wspomagana algorytmami cyfrowego przetwarzania danych na rzecz ulepszonych procesów i produktów.

W trakcie konferencji Główny Urząd Miar i Politechnika Lubelska podpisały porozumienia o współpracy, które zakładają:

  • korzystanie przez zespoły projektowe Politechniki z aparatury badawczej i urządzeń pomiarowych w laboratoriach GUM,
  • świadczenie przez GUM usług metrologicznych na rzecz projektów,
  • udział pracowników GUM w pracach zespołów projektowych i prowadzonych pracach badawczych.

Przewidywanym efektem współpracy będzie wdrożenie wyników badań naukowych i prac rozwojowych powstałych w związku z realizacją ww. projektów oraz publikacja artykułów na ich temat w czasopiśmie naukowym Głównego Urzędu Miar.

Do konkursu w ramach programu Polska Metrologia, ogłoszonego na podstawie Komunikatu z dnia 2 listopada 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki, zgłoszono 83 wnioski. Ostatecznie Minister Edukacji i Nauki zakwalifikował do finansowania 26 projektów o sumie kosztorysów 21 229 839,60 zł.

Przypominamy, że warunkami formalnymi wyboru do realizacji projektów zgłoszonych do konkursu były m.in. pozytywna opinia Prezesa GUM w zakresie celowości i użyteczności dla rozwoju metrologii krajowej i polskiej gospodarki oraz współpraca z Prezesem GUM przy wdrażaniu wyników badań naukowych lub prac rozwojowych.

W konferencji udział wzięli Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Prezes GUM, prof. J. Semaniak, Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater.

do góry