Przedstawiciele GUM na Europejskiej Konferencji Technologii Kwantowych
Naukowcy zainteresowani badaniami i technologią kwantową, przedstawiciele firm oraz decydenci polityczni z całego świata zebrali się w Kopenhadze na Europejskiej Konferencji Technologii Kwantowych 2025 (EQTC). Wydarzenie to stało się jednym z najważniejszych punktów tegorocznego kalendarza naukowego, przyciągając setki uczestników reprezentujących zarówno środowiska akademickie, jak i sektor zaawansowanych technologii. Główny Urząd Miar reprezentowali Edyta Dudek i Arkadiusz Podgórni z Zakładu Elektryczności i Promieniowania.
W oficjalnym otwarciu konferencji uczestniczył Fryderyk X, król Danii, co dodatkowo podkreśliło rangę wydarzenia. Wśród zaproszonych gości znalazła się również wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, która w swoim przemówieniu otwierającym zwróciła uwagę na rosnące znaczenie europejskich inwestycji w technologie kwantowe. Rząd Danii reprezentowały minister ds. europejskich oraz minister ds. edukacji i badań naukowych. Obie Panie podkreśliły rolę współpracy międzynarodowej i konieczność dalszego wzmacniania systemu innowacji.
EQTC 2025 zgromadziła kluczowe europejskie ośrodki zajmujące się badaniami, innowacjami i planowaniem strategicznym w obszarze technologii kwantowych. Trzydniowe wydarzenie koncentrowało się na najnowszych osiągnięciach nauki kwantowej, praktycznych zastosowaniach technologii kwantowych oraz ich społecznym potencjale — od medycyny i komunikacji po cyberbezpieczeństwo i zrównoważony rozwój.
W trakcie konferencji odbyło się wiele prezentacji, paneli dyskusyjnych i warsztatów, które umożliwiły wymianę wiedzy między naukowcami, przedsiębiorcami oraz przedstawicielami administracji publicznej. Poruszano również kwestie związane z komercjalizacją technologii kwantowych, potrzebą rozwoju infrastruktury oraz kształceniem specjalistów, którzy w przyszłości będą mogli obsługiwać zaawansowane systemy kwantowe.
