Nawigacja

Aktualności

07.07.2023Międzynarodowa konferencja NanoTech Poland 2023

Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

W dniach 14-16 czerwca 2023 r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się międzynarodowa konferencja NanoTech Poland 2023 poświęcona nanotechnologii w energetyce, elektronice, środowisku, biomedycynie i innych powiązanych dziedzinach.

Najnowsze osiągnięcia w tej tematyce zaprezentowali naukowcy z Europy i Azji.

W konferencji NanoTech Poland brał udział przedstawiciel Głównego Urzędu Miar z Zakładu Czasu i Długości, p. Janusz Fidelus, który przedstawiał wyniki wspólnych prac badawczych (Główny Urząd Miar, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Jagielloński, Sieć Badawcza Łukasiewicz) w projekcie EMPIR o akronimie NanoWires, zatytułowanym „Wysokowydajna metrologia dla urządzeń na bazie nanoprzewodów do pozyskiwania energii” (High throughput metrology for nanowire energy harvesting devices). Projekt ten wspiera rozwój nanotechnologii dla przemysłu energii odnawialnej (m.in. energia słoneczna), a jego głównym celem jest określenie spójności pomiarowej i charakteryzacja urządzeń do pozyskiwania energii na bazie wertykalnych nanoprzewodów.

Zaprezentowane prace:

dotyczyły zaprojektowania i opracowania specjalistycznych podłoży do badań nanoprzewodów (badania własności mechanicznych, elektrycznych, piezoelektrycznych, termicznych) oraz przedstawienia takich badań na przykładzie pojedynczych nanoprzewodów tlenku cynku.

Książka abstraktów konferencji jest dostępna tutaj. Więcej informacji o projekcie NanoWires można znaleźć na stronie projektu.

Projekt 19ENG05 NanoWires jest finansowany w ramach Europejskiego Programu na rzecz Innowacji i Badań w dziedzinie Metrologii (EMPIR).

do góry