Nawigacja

Aktualności

Wizyta uczonych z Chin w GUM

Opublikowane przez : Bożena Żebrowska-Szumigaj

Omówiono kwestie związane z możliwościami współpracy naszych instytucji w ramach projektu dotyczącego wykorzystania sztucznej inteligencji w przemyśle.

4 lipca 2023 roku w Głównym Urzędzie Miar gościliśmy przedstawicieli Uniwersytetu Beihang z Chińskiej Republiki Ludowej oraz delegację z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego OPI.

Podczas spotkania wymieniono się informacjami na temat historii, struktury, działalności oraz tematów realizowanych przez instytucje biorące udział w spotkaniu, ze szczególnym uwzględnieniem projektów z zakresu sztucznej inteligencji. Goście zapoznali się również z ideą oraz realizacją budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM w Kielcach. Podczas dyskusji goście z Uniwersytetu Beihang zadali szereg pytań, związanych zarówno z funkcjonowaniem GUM, w tym budową ŚKLGUM, jak i projektami realizowanymi przez OPI. Podczas spotkania omówiono kwestie związane z możliwościami współpracy naszych instytucji w ramach projektu dotyczącego wykorzystania sztucznej inteligencji w przemyśle, w który zaangażowana jest również Politechnika Lubelska. W konkluzji zawarto chęć dalszego pogłębiania wymiany informacji, co jest kluczowe w kontekście planowanych wspólnych działań. Kolejnym elementem wizyty było zwiedzanie Laboratorium Długości oraz Laboratorium Czasu i Częstotliwości GUM.

W spotkaniu uczestniczyli Prof. Yi Ren, Prof. Cheng Qian i Prof. Dezhen Yang z Uniwersytetu Beihang, dr inż. Jarosław Protasiewicz, Dyrektor OPI, Anna Pira, Kierownik ds. komunikacji OPI, dr Andrzej Kurkiewicz, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju GUM, dr Marcin Mikiel, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej GUM, dr inż. Piotr Sobecki, Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji GUM.

zdjęcie: Anna Pira

do góry