Noc Muzeów 2023 za nami!
Publiczność, jak co roku, dopisała! Szczególnie cieszy nas duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży.
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Głównym Urzędzie Miar odwiedzający mogli obejrzeć laboratoria: Czasu, Długości, Masy i Termometrii. Na własne oczy zobaczyć najprostsze 50 metrów w Polsce – stanowisko, którego przygotowanie zajęło aż trzy miesiące! Spróbować swoich sił we współpracy z robotem, pobić rekord w łapaniu sekundy, posłuchać wykładu o zegarach atomowych, pomiarach czasu, międzynarodowych porównaniach w tym obszarze oraz dowiedzieć się, jak powstawały i do czego są nam potrzebne strefy czasowe. Ponadto każdy mógł dotknąć repliki wzorca kilograma ze stopu platyny i irydu i porównać jego masę z masą zwykłego kilogramowego odważnika.
Na stanowiskach:
- Fotometrii – zwiedzający mogli sprawdzić jakość filtrów przepuszczających promienie UV w soczewkach w okularach oraz przekonać się, w jaki sposób barwa światła wpływa na odbiór kolorów na przykładzie produktów spożywczych;
- Elektryczności i Promieniowania – zobaczyć na jakiej zasadzie działają silniki elektryczne oraz jak świetlówki same świecą, po umieszczeniu ich w polu elektromagnetycznym transformatora Tesli;
- Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – poznać możliwości zdalnej komunikacji z tachografem cyfrowym drugiej generacji;
- Masy – zweryfikować prawidłowość pomiarów robionych „na oko”;
- Urzędu Probierczego – metodą przybliżoną na kamieniu probierczym zbadać, czy biżuteria jest naprawdę zrobiona ze szlachetnych kruszców (złoto, srebro) i jakiej jest próby.
Na najmłodszych czekały atrakcje w postaci malowania twarzy, zdobienia ciała kolorowymi tatuażami oraz kolorowanki. Starsi wiekiem goście z kolei mogli obejrzeć wystawę historycznych przyrządów pomiarowych, a nawet dokonać – wyjątkowo, tylko tej jednej nocy w roku, nieautoryzowanego pomiaru masy swojego ciała na zabytkowej wadze towarowej.
Odwiedziło nas 1 170 osób. Było nam niezmiernie miło Was gościć! Do zobaczenia za rok!