Nawigacja

Aktualności

Rozpoczynamy współpracę z Creotech Instruments S.A.

Opublikowane przez : Bożena Żebrowska-Szumigaj

9 maja 2023 r. Creotech Instruments S.A. i Główny Urząd Miar podpisali umowę o współpracy w ramach projektu „ALICJA - Rozwiązania redundantnego, wysoko precyzyjnego systemu synchronizacji czasu dla sieci telekomunikacyjnych i infrastruktury krytycznej”.

Współpraca będzie obejmować wspólną analizę możliwości rozwoju infrastruktury wymagającej precyzyjnej synchronizacji czasu zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Główny Urząd Miar opracuje i przekaże Creotech Instruments S.A. zalecenia i wytyczne związane z rozwojem systemu dystrybucji i synchronizacji do czasu urzędowego obowiązującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz udostępni dla celów rozwojowo-badawczych swoją infrastrukturę, odpowiadającą za:

 • generowanie i utrzymywanie skali czasu urzędowego obowiązującego na terytorium RP,
 • dystrybucję sygnałów czasu urzędowego w celu rozwijania nowoczesnych technologii pozwalających na szerszy i bardziej dopasowany do potrzeb współczesnej gospodarki dostęp do czasu urzędowego.

W ramach współpracy zostaną również:

 • zorganizowane i przeprowadzone staże w Creotech Instruments S.A. dla pracowników Głównego Urzędu Miar,
 • zorganizowane odczyty, prelekcje i wykłady. Ponadto wszyscy zainteresowani projektem będą mogli uzyskać od Creotech Instruments S.A. informację o technologiach w nim użytych oraz o postępach prac.

W Wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Creotech Instruments: Grzegorz Brona, Prezesa Zarządu S.A.; Jacek Kosiec, Wiceprezes Zarządu; Paweł Zieniewicz, Dyrektor ds. Technologii oraz Głównego Urzędu Miar: prof. Jacek Semaniak, Prezes GUM.

 • Dwóch mężczyzn w garniturach stoi i patrzy w obiektyw. Trzymają otwarte teczki z podpisanymi właśnie umowami.
 • Trzech mężczyzn w ciemnych marynarkach siedzi przy okrągłym stole. Są zwrócenie twarzami w stronę obiektywu. Przed dwoma z nich na blacie leżą otwarte teczki z umowami.
 • Sześciu mężczyzn pozuje do zdjęcia grupowego, dwaj środkowi trzymają w rękach otwarte teczki z podpisanymi umowami.
do góry