Nawigacja

Aktualności

31.03.2023Świętujemy rocznicę powołania naszego Urzędu!

Opublikowane przez : Bożena Żebrowska-Szumigaj

1 kwietnia 1919 roku, na mocy Dekretu o miarach, powołany został Główny Urząd Miar.

Dekret, podpisany dwa miesiące wcześniej przez naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, był jednym z najwcześniejszych aktów prawnych odrodzonej Rzeczypospolitej, a GUM jedną z pierwszych instytucji administracji państwowej niepodległej Polski. Równocześnie z utworzeniem GUM powstawały okręgowe i obwodowe urzędy miar, które stanowią terenową administrację miar. Twórcą i pierwszym dyrektorem GUM został dr inż. Zdzisław Erazm Rauszer, od 2 lutego 1916 r. kierownik Urzędu Miar m.st. Warszawy, autor projektu polskiej ustawy o miarach z 1918 roku, będącej pierwowzorem Dekretu o miarach. Na stanowisko wicedyrektora powołano mgr. inż. Stanisława Muszkata, który od 1904 r. pracował w Urzędzie Miar w Lublinie.

Początkowo Urząd znajdował się w kamienicy przy ul. Pięknej 66a. W 1922 roku z uwagi na systematyczną rozbudowę kadry, jego siedzibę przeniesiono do zabytkowego gmachu przy ulicy Elektoralnej 2, w którym znajduje się do dzisiaj. Mieszczą się w nim laboratoria metrologiczne i utrzymywane oraz rozwijane są państwowe wzorce miar.

 

 

GUM nie tylko posiada piękną tradycję

 

 

Od momentu powołania jest instytucją nowoczesną i nieustannie rozwijaną, aktywnie współpracującą zarówno na forum krajowym, jak i międzynarodowym. Z udokumentowanymi osiągnięciami w dziedzinie metrologii i szeroko pojętych pomiarów. Z roku na rok stają się one coraz bardziej imponujące a ich lista nieustannie się wydłuża.

do góry