Nawigacja

Aktualności

20.07.2022Najnowszy numer Biuletynu GUM Metrologia i Probiernictwo jest już dostępny

Opublikowane przez : Bożena Żebrowska-Szumigaj

Oddajemy w Państwa ręce wydanie wyjątkowe z uwagi na fakt, że z sukcesem spełnia oczekiwania stawiane wydawnictwom naukowym.

28. zeszyt Biuletynu Metrologia i Probiernictwo GUM przedstawia szerokie spektrum zagadnień metrologicznych, od najbardziej aktualnych naukowych po historyczne.

Makieta utworzona przez pmvchamara - pl.freepik.com

Szczególnej uwadze polecamy artykuł na temat całkowicie nowego i bardzo szybkiego numerycznego algorytmu wyznaczania parametrów prostej metodą najmniejszych kwadratów. Pierwsza publikacja ww. artykułu ukazała się w czasopiśmie International Journal of Automation, artificial Intelligence and Machine Learning wydawanym przez Research Lake International Inc. - platformę, która skupia społeczność badawczą: światowej sławy naukowców, profesorów i przedstawicieli kadry kierowniczej. Wartym podkreślenia jest fakt pojawienia się publikacji autorstwa pracownika GUM, pana Jacka Puchalskiego, w tak znakomitym kontekście.

W Biuletynie przedstawiamy również wyniki badań mostków termometrycznych przy użyciu precyzyjnego kalibratora, będące owocem współpracy naukowej pomiędzy GUM a Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN.

Omawiamy znowelizowane zalecenia metrologii prawnej w dziedzinie związanej z dowodowymi analizatorami wydechu (przyrządami do pomiaru stężenia masowego alkoholu w wydychanym powietrzu), stosowanymi na całym świecie do kontroli trzeźwości.

Prezentujemy nowe możliwości pomiarowe Zakładu Mechaniki i Akustyki GUM będące m.in. wynikiem zakupienia w 2021 roku aparatury pomiarowej do wzorcowań i badań w dziedzinie ultradźwięków w zastosowaniach medycznych.

Przedstawiamy przykład naszej aktywnej współpracy z Europejską Siecią Metrologiczną, w wyniku której w ramach projektu realizowanego w sieci MATHMET, powstała prezentacja multimedialna dotycząca niepewności pomiaru.

Zeszyt zamyka materiał poświęcony 100-leciu Okręgowego Urzędu Miar w Poznaniu, jego historii i współczesnych wyzwaniach.

Zapraszamy do lektury

do góry