Nawigacja

Aktualności

25.03.2022Zmiana czasu na letni. Śpimy godzinę krócej.

Opublikowane przez : Bożena Żebrowska-Szumigaj

W nocy z 26 marca na 27 marca o godzinie 2:00 przesuniemy zegarki o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Będziemy co prawda wstawać wcześniej, ale za to zyskamy dłuższe popołudnia z naturalnym światłem.

Warte podkreślenia jest to, że obecnie nie musimy pamiętać o przestawianiu zegarków, bo dzięki transferowi sygnału czasu do urządzeń takich, jak np. nasze telefony komórkowe, ta zmiana dokonuje się automatycznie. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie.

Urzędowy sygnał czasu nadawany jest z Laboratorium Czasu i Częstotliwości Głównego Urzędu Miar, a jego odbiorcy, dzięki zegarom atomowym, mają gwarancję dokładności co do 10-15, co oznacza błąd 1 sekundy na 20-30 milionów lat! To właśnie ten sygnał słyszymy codziennie w Polskim Radiu, choć transmitowany z dokładnością setnych części sekundy.

Na filmie zarejestrowane są nasze zegary atomowe i słychać charakterystyczne „pikanie” nagrane dokładnie w miejscu, w którym czas jest synchronizowany!

Kto decyduje o zmianie czasu?                          

Zmiana czasu to efekt obowiązującej dyrektywy Unii Europejskiej. Od 2002 roku okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1:00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Rozporządzenie dotyczące lat 2022-2026 zostało niedawno opublikowane. Według niego w najbliższych 5 latach na czas letni środkowoeuropejski będziemy przechodzić:

  • w 2022 r. - dnia 27 marca
  • w 2023 r. - dnia 26 marca
  • w 2024 r. - dnia 31 marca
  • w 2025 r. - dnia 30 marca
  • w 2026 r. - dnia 29 marca

Dlaczego wciąż jeszcze zmieniamy czas, choć prawie 80% ankietowanych Polaków wolałaby nie przestawiać zegarków dwa razy w roku?

Zagadnienie to wymaga głębszego przemyślenia z uwagi na daleko idące konsekwencje wszelkich zmian. Zachęcamy do lektury artykułu poświęconego temu tematowi: https://www.gum.gov.pl/pl/inne/portal-informacyjny-dot/4655,Zmiany-czasu-czy-rezygnacja-ze-zmian-czasu.html i przeanalizowania infografiki, na której widać korzyści i wady płynące z ew. przejścia tylko na czas letni lub tylko na czas zimowy lub pozostawienia procedury zmiany czasu dwa razy w roku, jak ma to miejsce obecnie.

Mamy nadzieję, że materiały będą pomocne w głębszym zrozumieniu wieloaspektowości tego złożonego zagadnienia.

do góry