Nawigacja

Aktualności

04.03.2021Energia, transport, przyszłość - nowy raport Europejskiej Sieci Metrologicznej ds. Gazów Energetycznych

Autor : Adam Urbanowicz, Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

21 stycznia br. na stronach EURAMET został opublikowany strategiczny program badań Europejskiej Sieci Metrologicznej ds. Gazów Energetycznych (EMN Energy Gases).

Na zdjęciu widać instalację pomiarową w laboratorium przepływów. Na zdjęcie naniesiona jest okładka publikacji Euramet - Raport europejskiej sieci metrologicznej ds gazów energetycznych

Przy współpracy kilkunastu instytucji metrologicznych (NMI), zrzeszonych w EURAMET utworzono Europejską Sieć Metrologiczną ds. Gazów Energetycznych (EMN Energy Gases), w celu określenia wyzwań i potrzeb, które pojawiają się w wyniku przechodzenia na odnawialne (i nie tylko) paliwa gazowe (biogaz, LNG, wodór i inne).

Polska, jak i inne kraje Europy stoją na progu przełomowych zmian związanych z dążeniem do uzyskania neutralności klimatycznej w 2050 roku. W osiągnięciu tego celu sektor energetyczny, produkcja, transport oraz magazynowanie energii powinny stopniowo ograniczać zależność od paliw kopalnych. W transformacji kluczową rolę będą odgrywać między innymi zrównoważone gazy energetyczne. Krajowe instytuty metrologiczne przedstawiły najważniejsze wyzwania pomiarowe i techniczne w dziedzinie gazów energetycznych, które należy rozwiązać w ramach współpracy między krajowymi instytutami metrologicznymi i przemysłem.

Wyzwania te dotyczą m.in. takich dziedzin jak: produkcja, transport i przechowywanie czystego wodoru; dekarbonizacja sieci gazowej za pomocą wodoru i biometanu; metrologia w transporcie opartym o wodór; itd). Przygotowany strategiczny program badań powstał dzięki współpracy ekspertów Głównego Urzędu Miar, reprezentujących Laboratorium Przepływów i Laboratorium Chemii (Jakub Wildner, Adam Urbanowicz, Dariusz Cieciora).

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym wydaniem raportu.

Okładka Strategicznego programu badań Europejskiej Sieci Metrologicznej ds. Gazów Energetycznych. Wersja angielskojęzyczna, u góry tytuł i z prawej logo EURAMET. Większą część okładki zajmuje obrazek, a którym na zbliżeniu widać w kółku rury gazowe.

do góry