Nawigacja

Aktualności

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do GUM

Autor : Kaja Drąg, Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

Prezes Głównego Urzędu Miar przyjął dzisiaj, 18 grudnia br., Betlejemskie Światło Pokoju. Jest ono symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei.

Historia zaczyna się w Betlejem, gdzie w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów obiega świat.

Tegoroczne światło, na ręce prof. Jacka Semaniaka, prezesa Głównego Urzędu Miar oraz Łukasza Bryły, Dyrektora Generalnego Urzędu, przekazała hm. Aleksandra Polesek z Chorągwi Kieleckiej. Harcmistrzyni jest również instruktorką Wydziału Zagranicznego GK ZHP, wraz z przedstawicielką Scouts et Guides de France.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią zatrzymać się na chwilę. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, instytucji państwowych, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju to „światło służby”.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód: do Niemiec, a także na północ: do Szwecji.

 • Cztery osoby w maseczkach na twarzach pozują do zdjęcia. Są to dwie kobiety (w środku) i dwóch mężczyzn. Troje z nich trzyma w rękach zapaloną lampę: betlejemskie światełko pokoju.
 • Stoją cztery osoby w maseczkach na twarzach. Są to dwie kobiety (w środku) i dwóch mężczyzn. Jedna z kobiet trzyma w rękach zapaloną lampę: betlejemskie światełko pokoju.
 • Stoją trzy osoby w maseczkach na twarzach. Są to dwie kobiety i jeden mężczyzna. Jedna z kobiet jest ubrana w mundur harcerski. Mężczyzna trzyma w rękach zapaloną lampę: betlejemskie światełko pokoju.
 • Dwóch mężczyzn w maseczkach siedzi przy stole na przeciwko kobiety w mundurze harcerskim. Kobieta siedzi tyłem do zdjęcia. Na stole stoi lampka - światełko betlejemskie, obok leży stroik świąteczny.
 • Mężczyzna w garniturze i maseczce dekoruje choinkę. Na choince złote bombki.
 • Mężczyzna w garniturze i maseczce na twarzy wiesza na choince zieloną bombkę z napisem Związek Harcerstwa Polskiego. Na choince widzą złote bombki.
do góry