Nawigacja

Aktualności

Profesor Jacek Semaniak powołany na stanowisko Prezesa Głównego Urzędu Miar

Autor : Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

9 listopada 2020 r. premier Mateusz Morawiecki powołał profesora Jacka Semaniaka na stanowisko Prezesa Głównego Urzędu Miar. Dokument wręczył Wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w obecności gości specjalnych.

Jacek Semaniak jest profesorem nauk fizycznych oraz absolwentem studiów z zakresu fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Doktoryzował się w 1995 r. w Instytucie Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2002 r. na Uniwersytecie Warszawskim w oparciu o rozprawę Dissociative Recombination in Ion Storage Rings. Tytuł naukowy profesora nauk fizycznych otrzymał 3 lipca 2012 r. Jego działalność naukowa związana jest z badaniem zderzeń elektronów swobodnych z jonami molekularnymi w warunkach niskotemperaturowej plazmy oraz badaniem mechanizmów jonizacji i emisji charakterystycznego promieniowania rentgenowskiego w zderzeniach jonów z atomami. 

Od 1988 roku zatrudniony w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach (kierownik zakładu fizyki molekularnej, a następnie fizyki medycznej i biofizyki), w latach 1995-1998 odbył staże naukowe w Politechnice Sztokholmskiej i Uniwersytecie Sztokholmskim. 

Pełnił funkcję prorektora ds. dydaktycznych i studenckich (2008–2012), prorektora ds. ogólnych (2012-2020) oraz rektora (2012-2020) Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2020 roku jest członkiem Komitetu Polityki Naukowej.

  •  Sala w ministerstwie. Na sali elegancko ubrane kobiety i mężczyźni w maseczkach stoją, czekając na wręczenie nominacji.
  •  Dwaj mężczyźni w garniturach i maseczkach na twarzach stoją na tle flag Polski, Unii Europejskiej. Minister Gowin i Prezes Semaniak stoją. Prezes Semaniak pokazuje podpisaną nominację.
  •  Dwaj mężczyźni w garniturach i maseczkach na twarzach stoją na tle flag Polski, Unii Europejskiej. Minister Gowin i Prezes Semaniak stoją w garniturach. Minister trzyma w ręku teczkę z pismem.
  •  Prezes Głównego Urzędu Miar - prof. Jacek Semaniak. Na zdjęciu widoczna twarz mężczyzny w wieku średnim, w szarym garniturze, białej koszuli i w krawacie w paski.
do góry