Nawigacja

Aktualności

06.08.2020GUM w europejskim projekcie naukowo-badawczym w dziedzinie siły – 18SIB08 ComTraForce

Autor : Janusz D. Fidelus
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

Główny Urząd Miar - Pracownia Siły i Twardości, jako jeden z 13 Partnerów międzynarodowego konsorcjum, uczestniczy od września 2019 r. w europejskim projekcie przemysłowym EMPIR JRC 18SIB08 zatytułowanym „Comprehensive traceability for force metrology services” o akronimie ComTraForce.

Dwóch mężczyzn w kombinezonach roboczych stoi przy maszynie - stanowisku pomiarowym. Po prawej stronie widoczne logotypy ComTraForce i EMPIR.

Projekt ten, koordynowany przez PTB (Physikalisch-Technische Bundesanstalt), uzyskał wsparcie ze strony ponad 30 czołowych europejskich producentów przyrządów do pomiaru siły, którzy w listach intencyjnych wyrazili chęć współpracy i zainteresowanie rezultatami projektu.

Logotyp projektu ComTraForce w kolorach niebieskim i czarnym.

Projekt odnosi się do rosnącego zapotrzebowania na zapewnienie spójności pomiarowej w europejskim i światowym przemyśle w zakresie siły statycznej, ciągłej i dynamicznej m.in. w budownictwie, badaniu wytrzymałości materiałów, instalacjach elektrowni wiatrowych, przemyśle morskim, lotniczym i kosmicznym.

Głównym celem projektu jest świadczenie usług wzorcowania w dziedzinie badań mechanicznych i materiałowych, przy użyciu metod i wytycznych niezbędnych do zapewnienia kompleksowej spójności pomiarowej w pomiarach siły statycznej, ciągłej i dynamicznej. Odpowiada on również na wymogi nowoczesnej produkcji i związanych z nią wymogów przemysłu 4.0 i fabryki przyszłości.

GUM bierze udział m.in. w realizacji zadań pakietu roboczego WP3, dotyczącego spójności pomiarowej dla siły statycznej i ciągłej. Celem tego pakietu roboczego jest opracowanie łańcucha spójności pomiarowej w pomiarach siły statycznej i ciągłej dla usług metrologii w dziedzinie badań materiałów i innych urządzeń do badań mechanicznych.

Koordynator projektu: Dr. Rolf Kumme, PTB

Koordynatorem ze strony GUM jest dr inż. Janusz D. Fidelus

Ze szczegółowymi informacjami na temat projektu można zapoznać się na stronie internetowej projektu oraz w artykule zatytułowanym „Udział Głównego Urzędu Miar w europejskim projekcie przemysłowym EMPIR w dziedzinie siły” opublikowanym w czasopiśmie Metrologia i Probiernictwo - Biuletyn Głównego Urzędu Miar, 1(24)/2020, 7-14:

Konsorcjum projektu 18SIB08 ComTraForce

 1. Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB), Braunschweig, Niemcy
 2. Centro Español de Metrología (CEM), Tres Cantos, Madryt, Hiszpania
 3. Česky Metrologicky Institut (CMI), Brno, Czechy
 4. Istituto Nazionale di Ricerca Metrologica (INRIM), Torino, Włochy
 5. National Physical Laboratory (NPL), Teddington, Middlesex, Wielka Brytania
 6. Research Institutes of Sweden AB (RISE), Borås, Szwecja
 7. Turkiye Bilimsel ve Teknolojik Arastirma Kurumu (TUBITAK), Ankara, Turcja
 8. Teknologian tutkimuskeskus (VTT), Espoo, Finlandia
 9. Cranfield University (CU), Cranfield, Bedfordshire, Wielka Brytania
 10. Stuttgart University (USTUTT), Stuttgart, Niemcy
 11. Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG), Ljubljana, Słowenia
 12. Central Office of Measures (GUM), Warszawa, Polska
 13. Instituto Nacional de Metrologia, Qualidade e Tecnologia (INMETRO), Rio de Janeiro, Brazylia

 

do góry