Nawigacja

Aktualności

15.12.2016Informacja dotycząca samochodowych zbiorników paliwa

Autor : Monika Kusyk
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

W związku z pytaniami i uwagami kierowanymi przez klientów stacji paliw do Głównego Urzędu Miar informujemy, że w każdym samochodzie zbiornik paliwa ma pojemność nominalną określoną jako: „około… litrów paliwa”, a ponieważ nie jest on przyrządem pomiarowym, to nie może służyć do dokładnych rozliczeń, a jedynie wyliczeń przybliżonych.

Z informacji uzyskanych od wielu dealerów samochodów wynika, że do każdego samochodu można zatankować (ale jest to niewskazane) kilka litrów paliwa więcej niż podana nominalna pojemność zbiornika, w niektórych przypadkach nawet do 9 litrów. „Dodatkowe” paliwo mieści się w rurze wlewowej oraz w systemie odpowietrzającym (w zbiornikach wyrównawczych).

Zasadą generalną jest zakończenie tankowania, gdy automatyczny pistolet dystrybutora samoczynnie się wyłączy. Zdarza się, że kierowcy o tym zapominają lub w niewłaściwy sposób tankują. Informacje o sposobie tankowania zawarte są w instrukcjach obsługi/eksploatacji każdego samochodu.

Na stacji paliw widać dwa stojące przy dystrybutorach samochody. Jedno z aut jest ciemne, drugie jasnego koloru. Przy jasnym samochodzi widać mężczyznę, otwierającego klapę silnika.

Informujemy również, że inspektorzy administracji miar prowadzą w całym kraju stałe, planowe kontrole wielu będących w użytkowaniu przyrządów pomiarowych, m.in. odmierzaczy paliw na stacjach paliw, a wyniki tych kontroli przedstawiane są na stronie BIP GUM.

Jednocześnie informujemy, że urzędy miar nie sprawdzają jakości sprzedawanego paliwa.

do góry