Nawigacja

Aktualności

11.05.2020Metrologiczne aspekty autonomicznego transportu przyszłości

Autor : Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

6 maja 2020 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Warszawie odbyła się prezentacja raportu „Autonomiczny transport przyszłości”.

Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, i równocześnie autorzy raportu, wskazali na najistotniejsze komponenty nowej wizji transportu, uwzględniające dynamiczne zmiany w branży i rolę technologii wspierających autonomizację w transporcie.

Dokument jest odpowiedzią na problemy gospodarki w niestabilnych czasach epidemii COVID-19. Raport jednoznacznie wskazuje na przyspieszenie rozwoju technologii transportowych, w tym autonomicznych, co jest istotne w kontekście realizowanych inwestycji, związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Autonomiczny transport przyszłości - raport Ministerstwa Infrastruktury

Z raportu wynika m.in., że automatyzując transport drogowy, można uniknąć kosztów rzędu 51 mld PLN związanych z wypadkami i kolizjami. Do tego dochodzi 2,4 mld PLN rocznie możliwych oszczędności dla branży logistycznej, dzięki zredukowaniu kosztów paliwa i wynagrodzeń przy nawet częściowej automatyzacji.

Raport powstał, dzięki współpracy wielu ekspertów. Ze strony Głównego Urzędu Miar rolę ekspertów przyjął zespół metrologów, w składzie: Aleksandra Lewicka, Andrzej Lewicki, Albin Czubla, Dariusz Czułek, Paweł Zawadzki, Michał Mosiądz.

Pobierz raport - Autonomiczny transport przyszłości

do góry