Nawigacja

Aktualności

Metrolodzy kontra koronawirus

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

Chociaż terenowa administracja miar pracuje w trybie uzależnionym od stanu epidemii koronawirusa, to jednocześnie pracownicy okręgowych urzędów miar dokładają wszelkich możliwych starań, by wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i wykonywać legalizacje, wzorcowania i inne kluczowe czynności metrologiczne, które muszą być wykonane.

Właśnie na tych niezbędnych dla klientów metrologicznych czynnościach koncentruje się działalność okręgowych urzędów miar. Wprawdzie, w trosce o ochronę zdrowia klientów oraz pracowników GUM, zalecamy procedowanie wszelkich spraw (w tym składanie wniosków o realizację usługi, jak w przypadku legalizacji ponownej) drogą elektroniczną, np. e-mailem lub za pośrednictwem platformy ePUAP, to jednak część usług świadczona jest normalnie, z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. 

Podobnie jak w wielu miejscach pracy, w których konieczny jest kontakt z klientem lub przedmiotem dostarczonym przez klienta, tak również i metrolodzy pracują z odpowiednimi zabezpieczeniami, w tym z osłoną twarzy i rąk. Na zdjęciach możemy zobaczyć pracowników Okręgowego Urzędu Miar z Gdańska, Okręgowego Urzędu Miar z Warszawy, w tym Wydziału Zamiejscowego w Broniszach, Okręgowego Urzędu Miar w Łodzi i innych podczas wykonywania legalizacji pierwotnej wag samochodowych do ważenia pojazdów w ruchu, legalizacji na stacji paliw, zbiorników, wzorcowania alkomatów i innych. 

Oprócz obowiązków, wynikających ze stosunku pracy, niektórzy pracownicy administracji miar wspierają walkę z koronawirusem, jako wolontariusze, pomagając przy zbiórkach środków ochrony zdrowia dla szpitali, jak również uczestnicząc bezpośrednio w akcjach organizowanych przez ośrodki zdrowia, pomocy społecznej i inne placówki.  

Więcej zdjęć

 • Wzorcowanie przekładników prądowych i napięciowych Kobieta w biało-czarnej maseczce i niebieskich lateksowych rękawiczkach trzyma w ręku kartkę.
  Wzorcowanie przekładników prądowych i napięciowych
 • Legalizowanie zbiorników pomiarowych do cieczy zainstalowanych na pojazdach drogowych / OUM Wa-wa Mężczyzna w białej maseczce i okularach ochronnych jest pochylony nad urządzeniem obwiązanym metalowym łańcuchem. Trzyma w ręku niebieskie obcęgi.
  Legalizowanie zbiorników pomiarowych do cieczy zainstalowanych na pojazdach drogowych / OUM Wa-wa
 • Legalizacja dystrybutorów stacji paliw Na stacji benzynowej mężczyzna w białej maseczce i przyłbicy ochronnej, z założoną zieloną kamizelką odblaskową, przelewa paliwo z dystrybutora do zbiornika odmierzającego.
  Legalizacja dystrybutorów stacji paliw
 • Legalizacja pierwotna wag samochodowych do ważenia pojazdów w ruchu (badanie statyczne) Mężczyzna w białym kombinezonie ochronnym i białej masce na twarzy przykuca nad stelażem, służącym do ważenia pojazdów w ruchu.
  Legalizacja pierwotna wag samochodowych do ważenia pojazdów w ruchu (badanie statyczne)
 • Legalizacja pierwotna wag samochodowych do ważenia pojazdów w ruchu (badanie statyczne) Mężczyzna w białym kombinezonie ochronnym i białej masce na twarzy jest pochylony nad skrzynką do badania - proces ważenia pojazdów w ruchu.
  Legalizacja pierwotna wag samochodowych do ważenia pojazdów w ruchu (badanie statyczne)
 • Legalizacja pierwotna wag samochodowych do ważenia pojazdów w ruchu (badanie statyczne) Mężczyzna w białym kombinezonie ochronnym i białej masce na twarzy podnosi przedmiot przypominający stelaż - wagę do ważenia pojazdów w ruchu.
  Legalizacja pierwotna wag samochodowych do ważenia pojazdów w ruchu (badanie statyczne)
 • Wzorcowanie alkomatów dla Policji Kobieta w białym fartuchu i maseczce na twarzy stoi pochylona nad stanowiskiem pomiarowym, gdzie wzorcowane są alkomaty.
  Wzorcowanie alkomatów dla Policji
 • Wzorcowanie alkomatów dla Policji Dłonie w niebieskich rękawiczkach ochronnych nad stanowiskiem pomiarowym, gdzie wzorcowane są alkomaty.
  Wzorcowanie alkomatów dla Policji
 • Wzorcowanie alkomatów dla Policji Kobieta w białym fartuchu i maseczce na twarzy stoi przy stanowisku pomiarowym, gdzie wzorcowane są alkomaty. Na dłoniach ma założone niebieskie lateksowe rękawiczki.
  Wzorcowanie alkomatów dla Policji
 • Legalizacja dystrybutorów na stacji paliw Mężczyzna w czarnej kurtce, dżinsowych spodniach i z białą maseczką na twarzy stoi przy dystrybutorze na stacji paliw.
  Legalizacja dystrybutorów na stacji paliw
 • Legalizacja dystrybutorów na stacji paliw Mężczyzna w czarnej kurtce, dżinsowych spodniach i z białą maseczką na twarzy stoi przy kolbie pomiarowej w sąsiedztwie dystrybutora na stacji paliw.
  Legalizacja dystrybutorów na stacji paliw
 • Legalizacja wag nieautomatycznych w Siedlcach Kobieta w białym fartuchu, z maseczką na twarzy dokonuje pomiaru odważnika na wadze w pomieszczeniu laboratoryjnym.
  Legalizacja wag nieautomatycznych w Siedlcach
 • Wzorcowanie wzorców masy - 1 tona Dwóch mężczyzn w fartuchach, maseczkach na twarzy i w kaskach na głowach dokonuje pomiaru wzorca dużej masy na stanowisku w pomieszczeniu laboratoryjnym.
  Wzorcowanie wzorców masy - 1 tona
 • Wzorcowanie wzorców masy - 1 tona Dwóch mężczyzn w fartuchach, maseczkach na twarzy i w kaskach na głowach dokonuje pomiaru wzorca dużej masy na stanowisku w pomieszczeniu laboratoryjnym.
  Wzorcowanie wzorców masy - 1 tona
do góry