Nawigacja

Aktualności

Zmiana czasu już w ten weekend!

Autor : Maciej Gruszczyński
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

29 marca, w niedzielę zmienimy czas ze środkowoeuropejskiego (zwykłego) na czas letni środkowoeuropejski. Zmiana czasu nastąpi o godzinie 2:00, wraz z przesunięciem wskazówek zegara na godzinę 3:00.

Dopasowanie dobowego rytmu aktywności społeczeństwa do okresów naturalnego światła jest niezwykle istotne. Rozwój technologii wpłynął na konieczność ujednolicania sposobu mierzenia czasu na dużych obszarach (wprowadzenie czasu strefowego). Współcześnie, dobowy rytm życia społeczeństw w większości państw jest „dostosowany” do (odmierzany według) jednolitego na danym obszarze oficjalnego czasu urzędowego, a nie jak kiedyś – do zmiennych lokalnie i w ciągu roku godzin wschodu i zachodu słońca. Wypracowano wiele „sztucznych” sposobów radzenia sobie z tym problemem (sztuczne oświetlenie ulic, miejsc pracy itp.). Jedną z takich metod jest regularna, dwukrotna w ciągu roku zmiana czasu.

Zapoznając się z informacjami zamieszczonymi na stronie https://www.gum.gov.pl/pl/aktualnosci/2597,Zmiany-czasu-czy-rezygnacja-ze-zmian-czasu.html dowiecie się o tym, jak istotne są relacje pomiędzy aktywnością społeczeństwa naszego kraju, a okresem naturalnego oświetlenia. Ponadto znajdziecie tam narzędzia, które pozwolą na przeanalizowanie symulacji różnych scenariuszy przyjęcia danego czasu na terenie naszego kraju. Niektóre z tych informacji w formie wykresów prezentujemy poniżej.

 

do góry