Nawigacja

Aktualności

11.05.2016Metrologia napięć Josephsona w projekcie wagi Watta – Doktor Tang z wykładem w GUM

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

9 maja w Głównym Urzędzie Miar gościliśmy Dr Yi-Hua Tanga, fizyka z amerykańskiego Krajowego Instytutu Wzorców i Technologii (National Institute of Standards and Technology). Dr Tang przedstawił zagadnienie, którym zajmuje się na co dzień w swojej pracy, tj. kwestię metrologii napięcia Josephsona w projekcie wagi Watta w Krajowym Instytucie Wzorców i Technologii. Związek pomiędzy technologią pomiaru napięcia i koncepcją wagi Watta odgrywa ważną rolę w proponowanej redefinicji układu SI, opierającej się na wyznaczeniu stałej Plancka. Metrolog ze Stanów Zjednoczonych zaprezentował w skrócie historię całego projektu od pierwotnej koncepcji wagi Watta w NIST w 1980 r. aż do ostatnio najbardziej rozwiniętej koncepcji NIST-4 watt balance i wpływu, jaki ten eksperyment miał na metrologię napięć.

Yi-Hua Tang spotkał się również z kierownictwem Głównego Urzędu Miar, reprezentowanym przez Dorotę Habich – p.o. Prezesa GUM i Włodzimierza Popiołka – wiceprezesa GUM ds. metrologii naukowej. Następnie specjalista ze Stanów Zjednoczonych zwiedził wybrane laboratoria Głównego Urzędu Miar, zapoznając się z możliwościami pomiarowymi laboratoriów Zakładu Elektrycznego oraz Laboratorium Długości.

Yi-Hua Tang otrzymał doktorat z fizyki niskich temperatur na Uniwersytecie Floryda. Od 19 lat pracuje w National Institute of Standards and Technology w Gaithersburg, Maryland. Praca doktora Tanga skupiona jest wokół wzorca napięcia Josephsona oraz jego zastosowań w metrologii. Jego zainteresowania badawcze obejmują rozwijanie zastosowań technologii Josephsona dla pomiarów prądu stałego i napięcia prądu przemiennego.

 

zdjęcia: M. Koszarny (GUM)

do góry