Nawigacja

Aktualności

04.04.2016Seminarium w GUM - redefinicja jednostki miary masy

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Planowane na rok 2018 przeprowadzenie redefinicji w dziedzinie masy budzi wielkie zainteresowanie, nie tylko w środowisku metrologów.

Dlatego tegoroczny cykl seminariów w Głównym Urzędzie Miar rozpoczynamy wystąpieniem dr. Rafała L. Ossowskiego z Laboratorium Masy, który przedstawi konsekwencje przekazywania jednostki miary masy w próżni po przeprowadzeniu zaplanowanej na rok 2018 redefinicji kilograma.

Zaproszenie na seminarium. Na bladoróżowym tle widać tytuł wykładu, niżej nazwisko prelegenta, nazwa laboratorium oraz data i miejsce spotkania. W lewym górnym rogu biało-czerwone logo GUM. Z prawej strony zdjęcie komparatora masy.

Zatwierdzenie realizacji pierwotnej w oparciu o projekt Avogadra i projekt wykorzystujący wagę wata, pociągnie za sobą konieczność dopracowania spójnych metod przekazywania jednostki miary masy od państwowych wzorców materialnych do wzorców klas niższych oraz do urządzeń, których zasada działania jest powiązana z wyznaczaniem masy – wag lub maszyn wykorzystujących wzorce masy bądź obciążniki. Mając na uwadze wzrost niepewności powiązany z redefinicją, nowe metody powinny charakteryzować się większą dokładnością niż metody stosowane obecnie. Pomiary będą odbywały się równolegle w próżni i w powietrzu, co finalnie może mieć wpływ na wzrost niepewności. Konsekwencje przekazywania jednostki miary masy w próżni będą przedmiotem wykładu p. dr. Ossowskiego.

Jesteśmy przekonani, że ten niezwykle „gorący” metrologicznie temat zainteresuje wielu słuchaczy. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

do góry