Nawigacja

Aktualności

"Jak dawniej mierzono" - w Fabryce Sztuk

Autor : Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

13 września 2019 r., podczas internisażu wystawy "Jak dawniej mierzono", organizowanej przez tczewską Fabrykę Sztuk, gościliśmy Prezesa Głównego Urzędu Miar dr hab. inż. Radosława Wiśniewskiego. Nie zabrakło też niespodzianek, jedną z nich była premiera bajki "Odważny odważnik" autorstwa Agnieszki Flisikowskiej.

Inspiracją do powstania wystawy było stulecie Głównego Urzędu Miar. Podczas otwarcia internisażu Prezes GUM Radosław Wiśniewski powiedział, że urząd miar jest obecny w życiu codziennym każdego z nas. - Towary paczkowane, które kupujemy w sklepach, są pod naszym nadzorem. Mierniki mediów, które używamy w naszych domach: wodomierze, gazomierze, są przez nas certyfikowane. Odmierzacze paliw są przez urzędy miar legalizowane. Sygnał czasu, który słyszymy o godzinie 12:00 w programie 1 Polskiego Radia, jest wysyłany z Głównego Urzędu Miar w Warszawie.

Ekspozycja to efekt współpracy także z przedstawicielami firm: Apator Metrix, Archiwum Państwowego w Gdańsku i osób prywatnych.

Kuratorami wystawy są p. Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk oraz naczelnik Wydziału Zamiejscowego w Tczewie Wiesław Derus.

W dniu internisażu wystawy o godz. 13:10 odbył się również multimedialny wykład dr Agnieszki Zoń pt: "Redefinicja SI. W rolach głównych stałe podstawowe". Prezentacja ta miała na celu zapoznanie młodzieży tczewskich szkół średnich z tematyką nowych definicji jednostek miar.

Na wystawie można zobaczyć blisko 90 eksponatów, są to w większości przyrządy pomiarowe. Internisaż był też okazją do posłuchania bajki o odważnym odważniku, autorstwa Agnieszki Flisikowskiej. Wystawa ma charakter edukacyjno-informacyjny i będzie otwarta do 6 października 2019 r. w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15 w Tczewie. Serdecznie zapraszamy.

 • Za szybą leżą metrologiczne eksponaty. W szybie odbijają się sylwetki kilku rozmawiających uczestników wydarzenia.
 • Grupa około 20 osób zwiedza wystawę.
 • Na zdjęciu stoją dwie kobiety i jeden mężczyzna. Jedna z kobiet stoi przed mikrofonem. Obok drugiej kobiety leżą torby reklamowe.
 • Za szybą leżą metrologiczne eksponaty, między innymi pojemnik do olejów mineralnych. W szybie odbijają się sylwetki kilku rozmawiających uczestników wydarzenia.
 • Na zdjęciu, na wystawie eksponat: pojemnik miedziany do zboża. Obok rozsypane ziarna.
 • Na zdjęciu eksponat: dużych rozmiarów waga, obok leży worek z ziemniakami.
 • Za szybą leżą metrologiczne eksponaty. W szybie odbijają się sylwetki kilku rozmawiających uczestników wydarzenia.
do góry