Nawigacja

Aktualności

Czas GUM - nowa aplikacja mobilna

Autor : Maciej Gruszczyński
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Główny Urząd Miar (GUM) przedstawia oficjalną aplikację, wyświetlającą aktualny czas urzędowy w Polsce, pobierany z serwerów czasu zlokalizowanych w Laboratorium Czasu i Częstotliwości GUM. Serwery są połączone z państwowym wzorcem jednostek miar czasu i częstotliwości.

Aplikacja wyświetla aktualny czas urzędowy, obowiązujący na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, z dokładnością do ±1 s, pobierany z serwerów czasu urzędowego, utrzymywanych w Samodzielnym Laboratorium Czasu i Częstotliwości GUM. Serwery czasu urzędowego są sterowane sygnałami z państwowego wzorca jednostek miar czasu i częstotliwości, a zaimplementowany protokół komunikacyjny NTP i SNTP (ang. Network Time ProtocolSimplified Network Time Protocol) pozwala na uzyskanie synchronizacji zegara w aplikacji z czasem urzędowym, z wykorzystaniem sieci Internet.

Aplikacja „Czas GUM” jest wieloplatformowa – można otworzyć ją z użyciem dowolnej internetowej przeglądarki w wersji desktopowej, wpisując adres www.czas.gum.gov.pl, użytkownicy urządzeń z systemami Android oraz iOS znajdą dedykowane dla swojego systemu aplikacje do pobrania za darmo z oficjalnych sklepów.

Czas GUM - oficjalny czas urzędowy - nowa aplikacja Głównego Urzędu Miar. Na zdjęciu: mały laptop oraz duży ekran komputera wraz z klawiaturą. Na obu urządzeniach wyświetlona aplikacja czas GUM.

Aplikacja posiada funkcję pełnoekranowego wyświetlania zegara czasu urzędowego, co przy wyświetlaniu w oknie przeglądarki (również w trybie pełnoekranowym) oraz wyłączeniu funkcji wygaszania ekranu urządzenia, pozwala na uzyskanie w szybki i nieskomplikowany sposób zegara/wyświetlacza czasu urzędowego, który może być zamieszczany np. w szkołach lub innych placówkach. W ten sposób spełnia on funkcję edukacyjną i użyteczną, wskazując, skąd bierze się czas urzędowy i podając bieżącą informację o czasie.

Moduł aplikacji nazwany „Wykorzystanie światła dziennego” pozwala na generowanie wykresów w rezultacie indywidualnie dobranych ustawień względem preferencji lub uwarunkowań użytkownika (np. własna lokalizacja, godzina „pobudki”). Dzięki takiej interaktywnej funkcji aplikacji możliwe jest poznanie wad i zalet regularnych zmian czasu (letni/zimowy), lub pozostania przez cały rok z jednym czasem. Ten moduł może przyczynić się do głębszego przemyślenia i lepszego zrozumienia wieloaspektowych zależności między czasem urzędowym a czasem słonecznym na obszarze naszego kraju, co jest istotne w kontekście rewizji ustaleń dotyczących stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej czasu letniego i związanych z tym zmian czasu, regulowanych Dyrektywą 2000/84/WE.

Oprócz ww. funkcji, aplikacja stanowi element promocji metrologii i działalności Głównego Urzędu Miar, kierowany do użytkowników w różnych grupach wiekowych.

Serdecznie zapraszamy do przetestowania.

Więcej informacji o aplikacji na stronie - CZAS GUM - POMOC

 

Logo google play

Logo android system - literka A w niebieskim kwadracie

Na zbliżeniu wyświetlony Czas GUM: na czerwonym tle białe cyfry. Na klawiaturze położone dwa urządzenia mobilne z wyświetlonym czasem GUM.
Jeden ze screenów aplikacji Czas GUM: wyświetlony tekst: Liczba poranków przed i po wschodzi słońca liczonych od pierwszego budzika  Jeden ze screenów aplikacji: Czas urzędowy w Polsce, data i godzina
Na zdjęciu kobiety wpatrzone w duży ekran z wyświetloną prezentacją. Na zdjęciu w pomieszczeniu duży ekran z wyświetloną prezentacją. Na zdjęciu dziedziniec jednego z urzędów, nad wejściem wyświetlony czas GUM.
Jeden ze screenów aplikacji: Czas urzędowy w Polsce, data i godzina, wykorzystanie światła dziennego, quiz itd.  Jeden ze screenów aplikacji Czas GUM: na pionowym granatowym pasku kilka komunikatów.  Jeden ze screenów aplikacji Czas GUM: na pionowym granatowym pasku kilka komunikatów.  Jeden ze screenów aplikacji Czas GUM: na pionowym granatowym pasku kilka komunikatów.

do góry