Nawigacja

Aktualności

Łódzki jubileusz w EC1

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

W postindustrialnych wnętrzach dawnej łódzkiej elektrowni odbył się jubileusz 100-lecia GUM, zorganizowany przez Okręgowy Urząd Miar w Łodzi.

Uroczystość odbyła się w jednej z sal konferencyjnych EC1, które aktualnie, jako Centrum Nauki i Techniki, pełni funkcję muzeum tego miejsca. Specyficzną atmosferę spotkania kreowały więc wyjątkowe wnętrza, ale również interesujące referaty ściśle związane z tematyką metrologiczną. Dyrektor Biura Dyrektora Genralnego p. Paweł Oracz nakreślił perspektywy związane z budową kampusu laboratoryjnego GUM w Kielcach, a prof. Ewa Bulska z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła aktualny stan wiedzy na temat metrologii chemicznej, w szczególności koncentrując się na materiałach odniesienia. O zmieniającym się kilogramie opowiedział natomiast Dyrektor Generalny Urzędu p. Andrzej Hantz. Wśród gości łódzkiego jubileuszu był również prezydent Kielc p. Bogdan Wenta.

O szczególnym znaczeniu łódzkiego urzędu, nie tylko z uwagi na fakt lokalizacji na terytorium administracyjnym OUM Łódź kieleckiego kampusu laboratoryjnego GUM, wspomniał p.o. Prezesa GUM Maciej Dobieszewski: Okręgowy Urząd Miar w Łodzi jest sercem usług metrologicznych i jednym z najbardziej rozwiniętych centrów wzorcowań. Łódzki urząd odgrywa, nie tylko dla okręgu łódzkiego, rolę absolutnie fundamentalną.

Ci z przybyłych na jubileusz, którzy zdecydowali się skorzystać z możliwości zwiedzenia EC1 z przewodnikiem, z pewnością nie mogli być zawiedzeni. Dzięki wielu interaktywnym prezentacjom, goście mieli okazję poznać historię tego miejsca oraz posłuchać interesujących opowieści z dziedziny nauki, w których znalazło się miejsce także dla metrologii. Dodatkową atrakcją był wjazd na komin EC1, skąd można było podziwiać panoramę śródmieścia Łodzi.  

do góry