Nawigacja

Aktualności

11.04.2019Książka na 100-lecie – „100 lat Głównego Urzędu Miar”

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

W 100-lecie powołania do życia Głównego Urzędu Miar, w roku jubileuszu całej polskiej administracji miar ukazała się drukiem publikacja dr. Andrzeja Barańskiego pt. „100 lat Głównego Urzędu Miar”.

Książka jest rodzajem monografii przedstawiającej dzieje GUM i polskiej administracji miar, od czasów najdawniejszych po współczesność, ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego i lat okupacji.

Publikacja stanowi istotne rozszerzenie, wydanego dwukrotnie (1994 i 2008), dzieła „Główny Urząd Miar na Elektoralnej” o treści i fakty dotychczas nie publikowane.

„Nie jest łatwą sprawą opisanie tak długich dziejów. Wymaga to ogromnej erudycji, szczegółowej wiedzy historycznej i znajomości natury i specyfiki naszej instytucji. Dzieła tego podjął się pan dr inż. Andrzej Barański, emerytowany pracownik GUM, który, jak nikt inny, porusza się biegle w meandrach zawiłości historii polskiej administracji miar. (…) Praca ma charakter z jednej strony dzieła historycznego, a z drugiej eseju literackiego z wątkami beletrystycznymi. Jest niezwykle ciekawą lekturą, adresowaną do wszystkich zainteresowanych stuletnią historią polskiej administracji miar” – napisał Wiceprezes GUM Maciej Dobieszewski we wprowadzeniu do książki „100 lat Głównego Urzędu Miar”.

Książka jest dostępna w wersji elektronicznej w dziale „Publikacje”. Zachęcamy do lektury.

Czerwona okładka książki "100 lat Głównego Urzędu Miar"

Tył głowy starszego mężczyzny wpisującego się do książki.

 

Uśmiechnięty starszy mężczyzna w okularach - dr Andrzej Barański 

Andrzej Barański - doktor nauk technicznych, absolwent Wydziału Elektrycznego i Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, inżynier laboratoryjny w Instytucie Elektrotechniki; do roku 2007 adiunkt naukowo-badawczy i kierownik laboratorium w Głównym Urzędzie Miar, redaktor w pierwszym zespole założycielskim miesięcznika „Metrologia i Probiernictwo”. Autor kilkuset opracowań badawczych, publicystyczno-naukowych i esejów z dziedziny techniki, historii nauki i kultury, haseł słownikowych oraz książek, m.in.: Główny Urząd Miar na Elektoralnej – dwa wydania i Grochów. Odchodzące klimaty – wyróżnionej w konkursie Mazowieckiej Akademii Książki.

do góry