Nawigacja

Aktualności

Dokładnie 100 lat - 1 kwietnia 2019

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

1.04. Były gratulacje od przedstawicieli władz państwowych i gości zagranicznych, najwyższe odznaczenia prezydenckie, występy artystyczne, a nawet tort. Tak Główny Urząd Miar uczcił 100-lecie istnienia. Uroczystość odbyła się w Sali pod Kopułą w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Pierwszego dnia kwietnia Sala pod Kopułą zamieniła się w centrum wydarzeń, związanych z jubileuszem Głównego Urzędu Miar – instytucji od 100 lat stojącej na straży jednolitości systemu miar w Polsce. W uroczystej konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Kancelarii Prezydenta RP, wielu instytucji związanych z nauką i przemysłem, reprezentanci europejskich krajowych instytucji metrologicznych oraz światowych organizacji, zajmujących się metrologią. Na zaproszenie Kierownictwa GUM przybyli również naukowcy, emerytowani i obecni pracownicy GUM, a także byli członkowie Kierownictwa, w tym prezesi urzędu. Z ust wszystkich obecnych można było usłyszeć życzenia kolejnych 100 lat owocnej działalności we współpracy z nauką, nowoczesnymi technologiami i sektorem przemysłowym.

Podczas okolicznościowego wystąpienia p.o. Prezesa GUM Pan Maciej Dobieszewski powiedział, że Metrologia 100 lat temu miała przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo techniczne jednolitości obrotu gospodarczego. Natomiast w dzisiejszych czasach to jest w coraz większym stopniu jeden z motorów postępu technologicznego i innowacji.

Ważnym momentem konferencji było wręczenie przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP Halinę Szymańską wysokich odznaczeń państwowych zasłużonym byłym pracownikom urzędu. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Andrzej Gizmajer i dr inż. Włodzimierz Lewandowski. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano Magdalenę Klarner-Śniadowską i Ewę Mączewską. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała również prof. Ewa Bulska z Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodnicząca Rady Metrologii.

 

 

W sesji metrologicznej zebrani goście wysłuchali następujących referatów:  

Kwantowy efekt Halla i redefinicja SI – prof. Klaus von Klitzing, Instytut Maxa Plancka, laureat nagrody Nobla

 Metrologia a gospodarka – prezentacja pokazująca relację inwestycji w metrologię vs zysk finansowy dla kraju: Erkki Ikonen, VTT - Euramet – EMPIR

Z referatami wykraczającymi poza ramy klasycznej metrologii wystąpili:

Granice technologii i sztucznej inteligencji - dr Aleksandra Przegalińska – Massachusetts Institute of Technology (MIT) / Akademia Leona Koźmińskiego

Fizyka kwantowa – Najdziwniejsza litera na świecie: h -  dr hab. Andrzej Dragan – Uniwersytet Warszawski

Konferencja jubileuszowa była głównym wydarzeniem obchodów 100-lecia GUM, objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Główny Urząd Miar dołączył do instytucji, które uczestniczą w akcji „Niepodległa”, a więc informują za pomocą strony prowadzonej przez MKiDN o organizowanych wydarzeniach. Znajduje się tam „Kalendarz oficjalnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.” Obchody 100-lecia GUM zostały wpisane w ogólnonarodowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dniu 1 kwietnia 2019 r. została również wprowadzona do obiegu kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, emisji: 100 lat Głównego Urzędu Miar.

Wartość nominalna znaku opłaty pocztowej z oznaczeniem literowym A odpowiada wartości nominalnej znaczka pocztowego używanego do uiszczenia opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną, w tym kartkę pocztową, w obrocie krajowym, w formacie S o masie do 500 g. Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 8000 sztuk.

Autor projektu: J. Ochendzan

Kolekcjonerska karta pocztowa, przedstawiająca plakat na 100-lecie GUM.

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami mediów z konferencji z okazji 100-lecia.

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia Głównego Urzędu Miar

Zestaw logotypów: Dokładnie 100 lat Głównego Urzędu Miar - patronat narodowy prezydenta rzeczypospolitej polskiej andrzeja dudy - program niepodległa

 • Konferencja prasowa z okazji 100-lecia GUM Dwóch mężczyzn w garniturach stoi przed mikrofonami na scenie. Za nimi ścianka z napisami Dokładnie 100 lat i logotyp GUM.
  Konferencja prasowa z okazji 100-lecia GUM
 • Duża, pięknie podświetlona na czerwono sala konferencyjna. W rzędach siedzą uczestnicy spotkania. Na scenie, nad logotypem GUM, stoi elegancko ubrany mężczyzna.
 • Na scenie, na dużej sali, stoi dwoje prowadzących. Ubrana na czerwono kobieta i ubrany w ciemny garnitur mężczyzna. Za nimi wyświetlone na dużym ekranie ich sylwetki. Po bokach wielkoformatowe plakaty okolicznościowe na 100-lecie GUM.
 • W ławach z czerwonym obiciem, w kilku rzędach siedzą mężczyźni i kobiety - uczestnicy obchodów 100-lecia. Niektórzy mają założone słuchawki.
 • Duża, pięknie podświetlona na czerwono sala konferencyjna. W rzędach siedzą uczestnicy spotkania. Z tyłu sceny widać wyświetloną na dużym ekranie postać kobiety.
 • Na scenie stoi kilka starszych osób. Starszy mężczyzna jest dekorowany przez kobietę.
 • Elegancko oświetlona sala. W ławach z czerwonym obiciem, w kilku rzędach widać stojących i bijących brawo mężczyzn i kobiety - uczestników obchodów 100-lecia.
 • Na scenie, na tle dużego niebieskiego logo GUM stoją cztery kobiety i dwóch mężczyzn. W klapy marynarek i żakietów mają wpięte ordery z czerwonymi wstążkami.
 • Widok ładnie udekorowanej sali, z dwoma dużymi posterami w rogach sceny. Widać od tyłu siedzących w rzędach ław ludzi oraz centralnie, na dużym ekranie wizerunek siwego mężczyzny w garniturze.
 • prof. Ewa Bulska - przewodnicząca Rady Metrologii Na scenie, przy dużej mównicy stoi kobieta i mówi do mikrofonu. Na scenie widać też kwiaty i fragment wyświetlanej prezentacji.
  prof. Ewa Bulska - przewodnicząca Rady Metrologii
 • Widok sceny z dużą mównicą. Przy niej stoi kobieta, której duży wizerunek jest widoczny na ekranie umieszczonym nad sceną. Z boku widać sylwetki prowadzących: kobiety i mężczyzny.
 • Do zdjęcia pozuje pięć starszych osób: dwie kobiety i trzech mężczyzn. Są uśmiechnięci.
 • Prof. Klaus von Klitzing udzielający wywiadu Siwy mężczyzna w okularach stoi przed kamerą i udziela wywiadu. Wokół stoi kilku mężczyzn.
  Prof. Klaus von Klitzing udzielający wywiadu
 • prof. Klaus von Klitzing Siwy, uśmiechnięty mężczyzna w okularach stoi przed mikrofonem.
  prof. Klaus von Klitzing
 • Fragment eleganckiej sali wraz ze sceną. Na scenie, przy mównicy stoi mężczyzna, jest zwrócony w kierunku dużego ekranu, wyświetlającego prezentację.
 • prof. Erkki Ikonen - EURAMET Mężczyzna w okularach, w szarym garniturze, ze słuchawką w uchu, stoi przy mównicy, z której wysunięty jest mikrofon. Mężczyzna wspiera się na kuli.
  prof. Erkki Ikonen - EURAMET
 • Widok sceny z dominującym granatowym logotypem GUM umieszczonym na mównicy. Przy mównicy stoi mężczyzna, wspiera się na kuli. Za nim widać na ekranie kolorową prezentację
 • Ramki poczty polskiej, stojące na stole, w ramkach widoczne są okolicznościowe znaczki, kartki z plakatem na 100-lecie GUM.
 • Widok przyciemnionej sali i sceny, na której kobieta w sukni gra na skrzypcach. Jej sylwetkę widać też na dużym ekranie za sceną.
 • Widok pięknie oświetlonej na czerwono sali, widoczna też scena oraz ekran za nią, na którym widoczna jest skrzypaczka.
 • Widok pięknie oświetlonej sali, widać ludzi siedzących w ławach. Na scenie, przy mównicy widać niewielką sylwetkę kobiety, za nią na monitorze wyświetlony tytuł prezentacji "Granice sztucznej inteligencji".
 • dr Aleksandra Przegalińska - Granice sztucznej inteligencji Kobieta z dłuższymi blond włosami stoi przy mównicy. W ręku trzyma pilota, a w drugiej dłoni mikrofon.
  dr Aleksandra Przegalińska - Granice sztucznej inteligencji
 • Widok pięknie oświetlonej sali, z lewej strony duży plakat "Dokładnie 100 lat. 1919-2019". Na scenie widać niewielką sylwetkę mężczyzny, za nim na monitorze wyświetlony tytuł prezentacji w kolorze czerwonym "Najdziwniejsza litera na świecie h. Andrzej Dragan".
 • dr hab. Andrzej Dragan Mężczyzna w szarej marynarce stoi przy mównicy. Za nim w wielkim wazonie kwiaty.
  dr hab. Andrzej Dragan
 • Widok sceny, przysłoniętej migającymi światłami. Na scenie stoi i gra skrzypaczka. Na pierwszym planie widać głowy obserwujących ten występ dwóch mężczyzn.
 • Widok na scenę i kawałek sali. Z lewej strony stoi plakat "Dokładnie 100 lat. 1919-2019." Na scenie widać sylwetkę mężczyzny stojącego przy mównicy. Na dużym ekranie widać skośnookiego mężczyznę, przed nim dwa mikrofony.
 • Mężczyzna w garniturze i niebieskim krawacie stoi przed mównicą. Przed nim mikrofony.
 • Łysy mężczyzna w garniturze stoi przed mównicą. Przed nim mikrofony.
 • Mężczyzna w garniturze i w okularach stoi przed mównicą. Przed nim mikrofony.
 • Widok sceny i sali. Po lewej strony duży plakat 100 lat. 1919-2019. Widać sylwetkę mężczyzny w garniturze stojącego przed mównicą. Na ekranie z tyłu sceny wyraźny wizerunek tego samego mężczyzny. Przed nim mikrofony.
 • Widok sceny, efektownie oświetlonej, po bokach tryskają fontanny ogni sztucznych. Na scenie występuje skrzypaczka.
 • Widok sceny, efektownie oświetlonej, po bokach tryskają fontanny ogni sztucznych. Dominuje granatowe logo GUM. Na scenie widać czterech eleganckich mężczyzn oraz tort.

Pliki do pobrania

do góry