Nawigacja

Aktualności

19.03.2019Metrologia z nauką, gospodarką i przemysłem - jubileusz 100-lecia GUM

Autor : Kamila Szulc, Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

1 kwietnia 2019 roku, w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii odbędzie się jubileuszowa konferencja Głównego Urzędu Miar.

W uroczystości 100-lecia powołania Urzędu uczestniczyć będą przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Kancelarii Prezydenta RP oraz szefowie instytucji związanych z nauką i przemysłem - współpracujących z Głównym Urzędem Miar. W czasie sesji metrologicznej referat Kwantowy efekt Halla i redefinicja SI wygłosi profesor Klaus von Klitzing – laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

- W tym szczególnym okresie pragniemy przypominać historię GUM, prezentując jednocześnie z dumą dorobek polskiej myśli naukowo-badawczej – mówi pełniący obowiązki Prezesa GUM Maciej Dobieszewski. – Jubileuszowa konferencja będzie też okazją do opowiedzenia o rewolucyjnych zmianach w światowej metrologii, związanych z redefinicją jednostek miar.

Wydarzenia wchodzące w skład obchodów zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Główny Urząd Miar dołączył do instytucji, które uczestniczą w akcji Niepodległa, a więc informują za pomocą strony prowadzonej przez MKiDN o organizowanych wydarzeniach. Znajduje się tam „Kalendarz oficjalnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.” Obchody 100-lecia GUM zostały wpisane w ogólnonarodowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program konferencji:

10:00 Rejestracja

11:00 Rozpoczęcie uroczystości

Sesja metrologiczna

Metrologia a gospodarka – prezentacja pokazująca relację inwestycji w metrologię vs zysk finansowy dla kraju: Erkki Ikonen, VTT - Euramet – EMPIR:

Kwantowy efekt Halla i redefinicja SI – prof. Klaus von Klitzing, Instytut Maxa Plancka, laureat nagrody Nobla


Sesja tematyczna

Fizyka kwantowa – dr hab. Andrzej Dragan – Uniwersytet Warszawski

Granice technologii i sztucznej inteligencji - dr Aleksandra Przegalińska – Massachusetts Institute of Technology (MIT) / Uniwersytet Wrocławski

Wręczenie odznaczeń Prezydenta RP pracownikom GUM

Koncert muzyczny, poczęstunek

 

Konferencja odbędzie się 1 kwietnia 2019 o godzinie 11:00 w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Pl. Trzech Krzyży 3/5
w Sali pod Kopułą.
Uroczystość ma charakter zamknięty – za potwierdzonym zaproszeniem.
W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu:

 

Sebastian Margalski
Wydział Promocji Metrologii i Probiernictwa
sebastian.margalski@gum.gov.pl
tel. 22 581 95 21
tel. kom. 539 191 283

 

Joanna Bukiel
Sekretariat Biura Strategii
strategia@gum.gov.pl
tel.: 22 581 95 31

Formularz akredytacyjny dla dziennikarzy

Jednocześnie zapraszamy pracowników, byłych pracowników oraz przyjaciół GUM na mszę św. z okazji 100-lecia GUM. Msza św. odbędzie się 29.03.2019 (piątek) o godzinie 10:00 w Kościele św. Antoniego z Padwy, ul. Senatorska 31.

do góry