Nawigacja

Aktualności

Setna rocznica podpisania Dekretu o Miarach

Autor : Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

8 lutego 2019 – we wnętrzach Kopalni Soli w Wieliczce odbyła się uroczystość setnej rocznicy podpisania Dekretu o Miarach, podczas której m.in. wręczono zasłużonym dla Krakowa odznaczenia Honoris Gratia.

Uroczystość otworzyli dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Krakowie Jerzy Poznański oraz p.o. prezesa Głównego Urzędu Miar Maciej Dobieszewski, który w swoim wystąpieniu zauważył, że niewiele instytucji polskiego państwa może pochwalić się podobnym jubileuszem, podobną tradycją. Myślę, że możemy bez żadnej przesady powiedzieć, że GUM jest jedną z najbardziej zasłużonych instytucji polskiego państwa.

Uroczystość odbyła się dokładnie 100 lat po podpisaniu przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego jednego z pierwszych aktów prawnych odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej. Dekret o miarach powoływał Główny Urząd Miar jako instytucję sprawującą nadzór nad rzetelnością i jednolitością miar w Polsce.  

Główny Urząd Miar to czwarta w kolejności instytucja, powołana dekretem Piłsudskiego, stanowiąca filar polskiej państwowości. Dzień wcześniej podpisany został dekret o powołaniu PKO Banku Polskiego.

Prezes Maciej Dobieszewski przypomniał zebranym, że za niespełna dwa miesiące nastąpi otwarcie drugiego stulecia GUM i polskiej metrologii. - Przed nami wiosna i kolejne historyczne wydarzenia związane z celebrowaniem 100-lecia, ale też wiele intensywnej i trudnej, ale myślę, że niezwykle satysfakcjonującej pracy, aby z sukcesem realizować te wzywania nakreślone w ostatnich miesiącach i latach.

W imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Prof. Jacka Majchrowskiego odznaczenia wręczył Zastępca Prezydenta Pan Bogusław Kośmider. Odznaczenia otrzymali:

  • Zuzanna Figurska
  • Marek Jopek
  • Zbigniew Kasperczyk
  • Robert Klimczyk
  • Barbara Sobieraj-Bartnicka
  • Jerzy Poznański

Uroczystość uświetnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, przedstawiając gościom znane i lubiane pieśni oraz libretta ze scen całego świata.

W uroczystości udział wzięli m.in. członkowie Rady Metrologii oraz przedstawiciele władz samorządowych z terenu działania okręgu.

Oprócz władz Miasta Krakowa uroczystość zaszczycili:

  • Pan Dariusz Bożek - Prezydent Miasta Tarnobrzega
  • Pan Piotr Augustyński - Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa
  • Pan Paweł Rzońca - Sekretarz Miasta Jasła

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia Głównego Urzędu Miar

Dokładnie 100 lat Głównego Urzędu Miar - patronat narodowy prezydenta rzeczypospolitej polskiej andrzeja dudy - program niepodległa

do góry