Nawigacja

Aktualności

Warsztaty metrologiczne dla słuchaczy Uniwersytetu dzieci

Autor : Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

22.09.2018 blisko 150 słuchaczy Uniwersytetu dzieci uczestniczyło w zorganizowanych w ramach programu "Odkrywanie" warsztatach metrologicznych.

Jak mierzymy czas, po co nam zegarki, kalendarze - to tematy warsztatu, zorganizowanego przez ekspertów Laboratorium Czasu i Częstotliwości dla pierwszego rocznika Uniwersytetu dzieci. Sześciolatki dowiedziały się, czym jest czas, w jaki sposób mierzymy go w zależności od różnych potrzeb.

Na basenie albo w wesołym miasteczku jedna godzina mija w mgnieniu oka. Na przystanku autobusowym lub w poczekalni ta sama godzina wydaje się trwać wiecznie. Dlaczego tak się dzieje? Podczas warsztatu młodzi studenci przekonali się, że czas płynie zawsze tak samo szybko, chociaż każdy odmierza go nieco inaczej. Przetestowali różne rodzaje czasomierzy i sprawdzili, czy można odmierzać czas butelką. Przyjrzeli się także kalendarzowi oraz ćwiczyli działania matematyczne na przykładzie znanych jednostek czasu. 

Eksperci Laboratorium Czasu i Częstotliwości poprzez zabawę i interaktywne zadania, zapoznali słuchaczy z różnymi urządzeniami metrologicznymi mierzącymi upływ czasu, oraz zasady ich używania. 

Kolejna szansa na uczestnictwo w warsztatach bedzie w dniach 6.10, 13.10 i 20.10 -> https://www.uniwersytetdzieci.pl/zajecia/lekcja/7124

Odkrywanie to pierwszy kierunek, dedykowany dla dzieci sześcio- i siedmioletnich, który opiera się na aktywnościach, angażujących dzieci do odkrywania praw rządzących światem. Wykładowcy zachęcają kilkuletnich studentów do samodzielnego eksperymentowania i rozwiązywania zadań, w przyjazny sposób towarzysząc im w odkryciach. Dzięki temu dzieci lepiej rozumieją fascynujące prawa nauki. Zajęcia odbywają się na uczelniach, w miejscach kultury, siedzibach nowoczesnych firm, a także w innych niedostępnych na co dzień miejscach. Prowadzą je naukowcy, artyści, dziennikarze, eksperci ze świata biznesu czy kultury.

Uniwersytet dzieci, to pierwszy i największy uniwersytet dziecięcy w Polsce. Od 2007 roku realizuje wykłady i warsztaty, które pomagają dzieciom odkrywać i rozumieć lepiej otaczający nas świat. Zajęcia prowadzone są przez naukowców, specjalistów z różnych dziedzin, artystów i przedsiębiorców. Już ponad 21 000 dzieci w wieku 6-16 lat uczestniczyło w studiach na Uniwersytecie dzieci, odkrywając i badając wiele dziedzin nauki w aktywny i angażujący sposób. Zajęcia odbywają się na terenie uczelni wyższych, w miejscach kultury, muzeach, firmach.

do góry