Nawigacja

Aktualności

Udana próba bicia rekordu Guinnessa na największą owsiankę

Autor : Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

1400 l wody, 32 kg miodu, 200 l mleka, 5 kg soli oraz 260 kg płatków owsianych to przepis na największą na Świecie owsiankę. Pracownicy Zamiejscowego Urzędu Miar w Stargardzie oficjalnie potwierdzili pobicie rekordu.

17 sierpnia podczas Biegu Śniadaniowego, połączonego z Mityngiem Lekkoatletycznym im. W. Komara i T. Ślusarskiego w Międzyzdrojach, przedstawiciele firmy Melvit S.A. podjęli się próby ustanowienia rekordu Guinnessa na największą porcję owsianki.

1814 kg wystarczylo, aby dotychczasowy rekord, należący do mieszkańców Waterford w Irlandii (1380 kg), przeszedł z nawiązką w ręce Polaków.

Pracownicy Zamiejscowego Urzędu Miar w Stargardzie uczestniczyli w wydarzeniu na prośbę firmy Melvit S.A. w charakterze świadka pomiarów.

Nadzór nad jakością produktów przekazanych do masowego spożycia sprawowały osoby oddelegowane z Oddziału SANEPID-u w Kamieniu Pomorskim. Przewidziany czas gotowania owsianki wynosił 2 godziny.

Gotowanie owsianki trwało ok 1,5 godziny. Wiązało się to z ciągłym mieszaniem w kotle o pojemności 3200 l gęstniejącej oraz łatwej do przypalenia owsianki.

Z obawą, czy rekord został pobity, gdyż zgodnie z regulaminem, po zważeniu nie ma możliwości dolewania bądź dosypywania produktów, przystąpiono do finalnego ważenia. Waga hakowa została opuszczona, a łańcuchy odczepione. Następnie waga została wyzerowana. Po ustabilizowaniu wagi odczytano wynik 2140 kg, co po odjęciu masy kotła i łańcuchów, wynoszących 326 kg dało wynik 1814 kg.

Kadr z materiału filmowego wyemitowanego w Dzień Dobry Wakacje TVN. Przy wielkim kotle stoi kilka osób.

Zaszczyt ogłoszenia wyniku pomiaru przypadł Pani Izabeli Stańko. Fakt ustanowienia nowego rekordu wzbudził entuzjazm wśród tłumu zgromadzonych ludzi. 

Świadkowie Zdarzenia: Izabela Stańko i Robert Sobczak przekazali przedstawicielom firmy Melvit S.A. specjalnie przygotowany na to wydarzenia certyfikat, powierdzający oficjalnie osiągnięty wynik.

Idea Rodzinnego Biegu Śniadaniowego promuje aktywny wypoczynek wśród turystów, prowadząc do zwiększenia ich aktywności fizycznej podczas wakacji. Celem biegu nie jest rywalizacja, a rekreacja, która polega na stworzeniu atmosfery masowego biegu. Nie przyznaje się nagród i nie prowadzi klasyfikacji, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 • Na zdjęciu stoją trzy kobiety i mężczyzna w białych koszulkach.
 • Dwóch mężczyzn w białych fartuchach sypie owsiankę z dużej paczki do kotła.
 • Grupa mężczyzn próbuje przymocować łańcuch do podnośnika.
 • Wyświetlacz wagi wskazujący odmierzoną masę.
 • Kamerzysta trzymający kamerę zwróconą w kierunku dużego zbiornika. Na dalszym planie stoi kilka osób w białych koszulkach.
 • Trzy kobiety i mężczyzna w białych koszulkach, uśmiechnięci.
 • Uśmiechnięty mężczyzna w białej koszulce na pierwszym planie. Na dalszym widać większą grupę młodych ludzi.
 • Zbiornik lub kocioł przymocowany do wysięgnika.
do góry