Nawigacja

Aktualności

01.07.2018Zwróć uwagę na wagę… w Słupsku

Autor : Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

29 czerwca w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku uroczyście otwarto wystawę pod wieloznacznym tytułem – "Zwróć uwagę na wagę". Na wystawie prezentowanych jest ponad 250 wag różnego typu i funkcji. Najstarsze obiekty pochodzą z przełomu XVIII/XIX w.

Wystawę uroczyście otworzyła i przywitała tłumnie zebranych gości w sali Młyna Zamkowego Pani Dyrektor Marzenna Mazur, podkreślając istotę tego typu wydarzeń kulturalnych i ich... wagę dla miasta i regionu. 

W imieniu Głównego Urzędu Miar wystąpił naczelnik Wydziału Promocji Metrologii i Probiernictwa Sebastian Margalski, przedstawiając historyczny kontekst i rolę miar w kształtowaniu państwowości oraz wymiany gospodarczej, a także wskazując kierunek rozwoju współczesnej metrologii.

Wystawa starych zegarów z różnych epokWiększa grupa ludzi siedzi i obserwuje wystąpienie mężczyzny w średnim wieku, stojącego przy mikrofonie. Na niedużej scenie stoją również dwie kobiety. Widać fragmenty drewnianego stropu.

Starszy mężczyzna stoi na drewnianej podłodze sceny, kobieta w zielonym swetrze przystawia mu do ust mikrofon. Na pierwszym planie w rogu widać kawałek mężczyzny robiącego zdjęcie telefonem.

O rozwoju metrologii w regionie, wpływie systemów miar stosowanych przez Niemców na dzisiejszy system metryczny i rozwoju Urzędu Miar w Słupsku opowiedział pierwszy naczelnik tego Urzędu, obecnie już emerytowany - Pan Jan Półtorak.

Kurator i pomysłodawca wystawy pani Dominika Gonciarz opowiedziała historię powstania pomysłu na wystawę, konsultacji z prywatnymi kolekcjonerami wag oraz ewolucji prostego pomysłu, w wieloznaczny kontekst historyczno-gospodarczy. 

Wygląd, technologia i parametry wag zmieniają się, ale od ponad 6 tysięcy lat działają według tych samych zasad. W 100-lecie Głównego Urzędu Miar, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku postanowiło uświetnić jedną z wystaw wagami, pokazując rolę tego przyrządu w naszym codziennym życiu.

Wagi, jako przyrządy do pomiaru masy, są stosowane od czasów starożytnych. I co ciekawe, zasada ich działania nie zmieniła się od wieków. Ważenie polegało na porównaniu masy towaru ze wzorcem masy. Dzięki wykopaliskom wiemy, że pierwsze wagi były równoramienne. Wraz z rozwojem handlu wzrosło zapotrzebowanie na skonstruowanie jak najdokładniejszej wagi. Postęp techniczny, przynoszący nowe odkrycia i zasady produkcji, oczywiście i w tej dziedzinie wprowadza zmiany w wyglądzie, technologii i parametrach, jednak zakres stosowania i zasada pomiaru pozostały praktycznie bez zmian od ponad 6 tys. lat.

Złota era wag, pięknie zdobionych, o dekoracjach nawiązujących do miejsca produkcji, skończyła się po II wojnie światowej. Straciły wówczas urok pięknego przedmiotu użytkowego. Teraz wszystko ważymy elektronicznie. Nowoczesne urządzenia są super dokładne, ale mechaniczna waga ma coś, czego nie ma elektroniczna... duszę.

Wystawa powstała ze zbiorów Głównego Urzędu Miar w Warszawie, Urzędu Miar w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Prezesa Głównego Urzędu Miar.

Plakat wydarzenia. Z prawej strony tytuł "Zwróć uwagę na wagę", z lewej stary czerwony zegar z białą tarczą w środku.

Wystawa prezentowana będzie do 24 lutego 2019 roku. Więcej o wystawie MPŚ.

Serdecznie zapraszamy!

 

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia Głównego Urzędu Miar
Dokładnie 100 lat Głównego Urzędu Miar - patronat narodowy prezydenta rzeczypospolitej polskiej andrzeja dudy - program niepodległa

do góry