Nawigacja

Aktualności

Wybitny matematyk prof. Alistair Forbes z wizytą w GUM

Autor : Marcin Mikiel
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

8 czerwca br. w Głównym Urzędzie Miar gościliśmy profesora Alistaira Forbesa, matematyka z National Physical Laboratory (NPL, Wielka Brytania), wiodącego w świecie Krajowego Instytutu Metrologicznego.

Profesor Forbes wygłosił ciekawy wykład pt. „Zaufanie w pomiarach, zaufanie do danych - rola nauk matematycznych”. Ponadto matematyk omówił współpracę swojej instytucji z dużymi brytyjskimi firmami, które korzystają z usług oferowanych przez NPL w dziedzinie matematyki. Po wykładzie uczestnicy zadawali wiele pytań o rolę matematyki w metrologii ogólnej i definiowanie niepewności pomiaru. Pojawiły się także pytania o strategię NPL, czy zasady współpracy z przemysłem. Drugie spotkanie z profesorem Alistairem Forbesem odbyło się 12 czerwca i poświęcone było zagadnieniom technicznym, w tym matematycznym, którymi zajmować się ma nowa komórka w GUM.

Mężczyzna z siwymi włosami, w granatowym garniturze i czerwonym krawacie siedzi, przed nim na stole otwarty laptop.

  • Od lewej: prof. Alistair Forbes (NPL) i dr inż. Włodzimierz Lewandowski (Prezes GUM) Od lewej siedzą na fotelach: prof. Alistair Forbes (NPL) i dr inż. Włodzimierz Lewandowski (Prezes GUM)
    Od lewej: prof. Alistair Forbes (NPL) i dr inż. Włodzimierz Lewandowski (Prezes GUM)
  • Fragment prezentacji prof. Forbesa Fragment prezentacji prof. Forbesa
    Fragment prezentacji prof. Forbesa
  • Spotkanie w GUM Spotkanie w GUM - przy stole siedzą pracownicy GUM, prof. Forbes, przygotowują się do rozmowy
    Spotkanie w GUM
do góry