Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

06.06.2018Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad obchodami 100-lecia GUM

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Z radością i satysfakcją informujemy, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad obchodami 100-lecia Głównego Urzędu Miar.

W latach 1918-1919 powołano do życia i funkcjonowania wiele instytucji państwowych, wśród których Główny Urząd Miar jest jedną z pierwszych instytucji wolnego państwa polskiego. Od 100 lat GUM oraz terenowe urzędy miar dbają między innymi o to, aby pomiary, z jakimi stykamy się w życiu codziennym, były dokonywane w sposób prawidłowy. Główny Urząd Miar posiada piękne tradycje, a dziś staje się liderem i pionierem postępu technologicznego oraz wsparcia przemysłu. 

Obchody 100-lecia Głównego Urzędu Miar rozpoczęto oficjalnie 18 maja uroczystościami z okazji Światowego Dnia Metrologii. Była to okazja nie tylko do świętowania, ale również do przypominania o znaczeniu metrologii we współczesnym świecie i popularyzacji wiedzy o tej dziedzinie nauki, tak fundamentalnej dla rozwoju cywilizacyjnego i społecznego. Podobny charakter będą miały kolejne wydarzenia. Główne uroczystości obchodów 100-lecia odbędą się 8 lutego 2019 r., w rocznicę uchwalenia Dekretu o miarach – jednego z pierwszych aktów prawnych w odrodzonej Rzeczypospolitej. W trakcie uroczystości planujemy przeprowadzić wiele pokazów najnowszych technologii, zaprosimy znamienitych gości, czołowych naukowców świata z dziedziny fizyki i chemii. Mamy nadzieję, że podzielą się oni inspirującymi ideami z pogranicza nauki i codziennego życia.

Znak graficzny Prezydenta RP na 100-lecie odzyskania niepodległości; czerwony orzeł w koronie z obwódką i napisem

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości jest dla nas powodem do dumy, a jednocześnie dowodem uznania dotychczasowych dokonań w dziedzinie dokładności pomiarów. To jednocześnie impuls do dalszych starań o postęp technologiczny i istotny w nim udział polskiego przemysłu. Szeroka współpraca wszystkich interesariuszy działających na rzecz rozwoju i w oparciu o technologie, wykorzystujące metrologiczną precyzję oraz jakość, jest ambitnym zadaniem na kolejne lata.

W kwietniu 2017 r., z inicjatywy Pana Prezydenta, Sejm RP przyjął ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Dla godnego upamiętnienia niepodległościowego czynu i nadania jak najbardziej wspólnotowego, powszechnego charakteru jubileuszowym uroczystościom, został również ustanowiony Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad przedsięwzięciami związanymi z tą wyjątkową rocznicą. Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Rok 2018 ustanowiony został Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Dokument potwierdzający Patronat Narodowy Prezydenta RP A. Dudy

do góry