Nawigacja

Aktualności

06.03.2018Wzorcowanie mobilnego laboratorium do pomiarów wysokiego napięcia

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Na terenie Głównego Urzędu Miar w dniach 26.02-1.03 odbywało się wzorcowanie jedynego tego rodzaju w Polsce mobilnego laboratorium przekładnikowego, należącego do Polskich Sieci Energetycznych.

Laboratorium tworzy aparatura z układem, czyli obciążeniami przekładników i mostkami do sprawdzania przekładników prądowych i napięciowych, zainstalowana na specjalnie do tego przystosowanym samochodzie.

Pojazd, niekiedy wyposażony również w przyczepę, służy do pomiarów energetycznych wysokiego napięcia. Dzięki odpowiedniej aparaturze, sprawdzane są parametry przekładników na stacjach wysokiego napięcia, skąd energia przekazywana jest do sieci domowych. 

Pierwszy etap wzorcowania rozpoczął się wcześniej, w tzw. Hali Wysokich Napięć w Pracowni Pomiarów Elektroenergetycznych, wchodzącej w skład Laboratorium Elektryczności i Magnetyzmu GUM. Drugą część wzorcowania stanowiły pomiary przeprowadzane w mobilnym laboratorium, które pozwala na wykorzystywanie przekładników prądowych napięciowych (o rozpiętości pomiarowej od 123 kV do 220 KV).

Aby osiągnąć najwyższe napięcia dostępne w krajowych sieciach, a więc aż do 420 kV, potrzebna jest przyczepa zawierająca transformator kaskadowy.

Wzorcowanie przyrządów pomiarowych jest szczególnie istotne w interesie społecznym, gdyż od dokładności pomiaru takiego pojazdu zależą potencjalnie wielomilionowe oszczędności dla elektrowni, a docelowo ma to wpływ na to, ile końcowy odbiorca zapłaci za zużyty prąd.

Kolejne wzorcowanie mobilnego laboratorium przekładnikowego jest przewidziane za 12 miesięcy.

 

do góry