Nawigacja

Aktualności

20.11.2017Pierwsze spotkanie KZM ds. Pojazdów z Napędem Elektrycznym

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

16 listopada br. odbyło się inauguracyjne spotkanie Konsultacyjnego Zespołu ds. Pojazdów z Napędem Elektrycznym

Blisko 30 osób – przedstawicieli producentów pojazdów, dostawców paliw, placówek naukowych, laboratoriów badawczych oraz Głównego Urzędu Miar wzięło udział w inauguracyjnym spotkaniu Konsultacyjnego Zespołu Metrologicznego ds. Pojazdów z Napędem Elektrycznym, które odbyło się 16 listopada br. w GUM.

Podczas wystąpienia otwierającego spotkanie Prezes GUM dr inż. Włodzimierz Lewandowski po raz kolejny podkreślił, że wspieranie przemysłu jest głównym zadaniem instytutu metrologicznego w każdym kraju na świecie. Jest to również cel i wyzwanie dla Głównego Urzędu Miar.

Prace powstającego Zespołu mają stanowić odpowiedź na wyzwania stojące przed polską gospodarką i takimi gałęziami przemysłu, jak: motoryzacja, ochrona środowiska, energetyka. Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera i Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego, że Polska może stać się pionierem i liderem elektromobilności, upowszechnienie samochodów na prąd jest jednym z kluczowych polskich projektów gospodarczych, w których liczący się udział powinny zbudować polskie firmy. 

Podczas inauguracyjnego spotkania omówione zostały perspektywy rozwoju wspomnianego projektu, przedstawiono najważniejsze przeszkody, a także wskazano obszary dalszych działań. Wymienione zostały m.in. 4 potencjalne źródła zasilania dla samochodów elektrycznych. Dominującym surowcem może się stać wodór, jako pierwiastek najbardziej rozpowszechniony w atmosferze ziemskiej. W tej sytuacji źródła zasilania byłyby oparte w szczególności na: paliwie wodorowym, ogniwach wodorowych, akumulatorach litowo-jonowych lub w przyszłości na bateriach grafenowych.

O kolejnych działaniach podjętych w wyniku prac Zespołu będziemy informować na stronie GUM.

 

zdjęcia: Maciej Koszarny (GUM)

do góry