14.11.2017Materiały odniesienia w pomiarach gęstości w GUM
Materiały odniesienia w pomiarach gęstości cieczy były tematem seminarium, które odbyło się 10 listopada br. w Głównym Urzędzie Miar. Referat przedstawiła p. Ewa Malejczyk z Pracowni Gęstości i Lepkości Samodzielnego Laboratorium Masy.
Przeprowadzone pomiary wykonano w celu monitorowania i sprawdzenia stabilności i jednorodności n-heksanu. Analiza stabilności i jednorodności n-heksanu potwierdziła jego przydatność do wytwarzania certyfikowanych materiałów odniesienia - wzorców gęstości cieczy.
Za materiał odniesienia uznajemy materiał dostatecznie jednorodny i stabilny, jeżeli chodzi o określone właściwości, i taki, który przyjęto jako odpowiedni do zamierzonego jego wykorzystania w pomiarach lub przy badaniu cech nominalnych. Do produkcji materiałów odniesienia stosuje się więc substancje stabilne, o dostatecznej jednorodności, obojętne chemicznie, nietoksyczne i niewykazujące higroskopijności. Materiały odniesienia mają zastosowanie m.in. w procesie kontroli jakości prowadzonych prac analitycznych w badaniach międzylaboratoryjnych, przy wzorcowaniu przyrządów pomiarowych, czy walidacji metod analitycznych.
Jak zauważyła prelegentka, aktualnie w GUM wytwarza się 11 ciekłych wzorców gęstości, które wykorzystywane są do wzorcowania i sprawdzania przyrządów do pomiarów gęstości, przede wszystkim gęstościomierzy oscylacyjnych.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją przygotowaną na seminarium.