Nawigacja

Aktualności

06.06.2017Główny Urząd Miar wziął udział w Pikniku Naukowym

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

3 czerwca wieczorem zakończyła się na Stadionie PGE Narodowym 21 edycja Pikniku Naukowego.

Imprezę, którą organizują Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, co roku odwiedza ok. 100 tys. osób. W tym roku czekało na nich ponad 200 stanowisk organizacji i instytucji, w tym również oferta Głównego Urzędu Miar. Złożyły się na nią pokazy, quizy i konkursy, związane z tematem przewodnim tegorocznej imprezy, a była nim "Ziemia". W szczególności omawiany był szkodliwy wpływ działalności człowieka na Ziemię oraz możliwości lepszego, bardziej ekologicznego sposobu podejścia do miejsca, w którym żyjemy.

Na stanowisku GUM zaprezentowaliśmy komputerową wizualizację szkodliwości promieniowania UV wraz ze stanowiskiem do pomiaru skuteczności ograniczania promieniowania UV przez okulary przeciwsłoneczne i optyczne. Były konkursy i pokazy związane z szacowaniem zużycia energii elektrycznej w Polsce, zarówno w skali mikro - na przykładzie gospodarstwa domowego, jak i w szerszej skali - na poziomie całego kraju. W dziedzinie czasu prezentowane były m.in. zasady działania chronometru morskiego i innych zegarów oraz ich rola w rozwoju cywilizacji. Dostępna była też wizualizacja czasu urzędowego wraz z rolą czasu w systemach elektronicznych dla bezpieczeństwa transakcji bankowych, giełdowych, państwowych baz danych. Na stoisku GUM można było też sprawdzić dokładność własnego czasomierza oraz przetestować swój refleks. Dla gości stoiska GUM przygotowaliśmy też quiz na temat satelitarnej i naziemnej obserwacji Ziemi.

W tym roku Główny Urząd Miar dzielił stanowisko z Polską Agencją Kosmiczną. Pokazy GUM były również omawiane i prezentowane przez Polskie Radio oraz w relacji telewizji internetowej PR na żywo.

 

zdjęcia: M. Wicha (GUM)

do góry