Nawigacja

Aktualności

31.05.2017Już w najbliższą sobotę pokazy GUM na Pikniku Naukowym

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Serdecznie zapraszamy na 21. Piknik Naukowy, który odbędzie się 3 czerwca 2017 r. (sobota) w godz. 11:00-20:00 na Stadionie PGE Narodowym.

W tym roku, Główny Urząd Miar wspólnie z Polską Agencją Kosmiczną, zaprezentują pokazy związane z tematem przewodnim tegorocznej imprezy, czyli "Ziemią":

  • Chroniąc Ziemię, chronimy siebie (GUM) - komputerowa wizualizacja szkodliwości promieniowania UV wraz ze stanowiskiem do pomiaru skuteczności ograniczania promieniowania UV przez okulary przeciwsłoneczne i optyczne;
  • Czas na Ziemi i dla Ziemi (GUM) - omówienie atomowych skal czasu oraz współczesnej zasady odmierzania czasu, rachuby dni, tygodni, miesięcy i lat, prezentacja zasad działania chronometru morskiego i innych zegarów oraz pokazanie ich roli w rozwoju cywilizacji. Czas w Internecie – serwery NTP, wizualizacja czasu urzędowego – rola czasu w systemach elektronicznych dla bezpieczeństwa transakcji bankowych, giełdowych, państwowych baz danych;
  • Oszczędzając energię elektryczną, chronimy atmosferę Ziemi (GUM) - konkursy i pokazy związane z szacowaniem zużycia energii elektrycznej w Polsce, na przykładzie gospodarstwa domowego oraz szacunkowo w szerszej skali: na poziomie kraju. Omówiony zostanie również aspekt udziału urządzeń pobierających energię w globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejszania tego udziału przez oszczędne ich używanie; 
  • Obserwacje Ziemi z kosmosu dla Ziemi (GUM) - quiz na temat satelitarnej i naziemnej obserwacji Ziemi, prezentacja filmu o programie Copernicus. Omówienie roli obserwacji Ziemi dla monitorowania atmosfery, środowiska morskiego, lądu, zmian klimatu, bezpieczeństwa i zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi.
  • Lekcja astronomii Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) - Infokiosk prezentować będzie m.in. informacje o: strukturze, zadaniach i celach POLSY, biogramach najważniejszych Polaków zasłużonych w podboju kosmosu, chronologicznej obecności Polski w międzynarodowych strukturach badań kosmosu. Przedstawione zostaną także animacje ilustrujące zagadnienia z zakresu technologii kosmicznych, satelitarnych i interaktywny atlas nieba.

To tylko wybrane prezentacje i pokazy, które będzie można zobaczyć na wspólnym stoisku GUM i Polskiej Agencji Kosmicznej. Zapraszamy na stanowisko A10.

Plakat 21. Pikniku Naukowego. Na zdjęciu po prawej na granatowym, rozgwieżdżonym niebie pęknięta kula ziemska, sylwetka kosmonauty, napisy: Główny Urząd Miar, Stanowisko A10, Ziemia, po lewej stronie plakatu napisy na niebieskim 21. Piknik Naukowy.

Powiązane informacje

do góry