Nawigacja

Aktualności

31.01.2014Komunikat Ministerstwa Gospodarki

Autor : Główny Urząd Miar

Przyrządy pomiarowe, wprowadzone do obrotu i legalizowane na podstawie przepisów przejściowych ustawy Prawo o miarach (Dz.U. z 2013 r., poz. 1069) - po upływie wskazanego terminu, mogą być nadal legalizowane. Koniecznym wymogiem jest natomiast spełnienie wymagań ustawy i przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie i obowiązujących w dniu ich legalizacji.

Obowiązujące rozporządzenia Ministra Gospodarki, wydane na podstawie art. 9a ustawy, w obecnym brzmieniu, stanowią wystarczającą podstawę do legalizacji przyrządów pomiarowych, o których mowa w art. 27 i 29a ustawy. Warunkiem jest jednak spełnienie wymagań określonych w tych rozporządzeniach.

W szczególności obowiązujące rozporządzenia Ministra Gospodarki wydane na podstawie art. 9a ustawy i zawarte w nich wymagania należy stosować również do tych rodzajów przyrządów pomiarowych legalizowanych dotychczas zgodnie z art. 27 i 29a ustawy, które poczynając od dnia 7 stycznia 2007 r. podlegają ocenie zgodności, gdyż w aktualnym stanie prawnym wymagania zawarte są jedynie w obowiązujących rozporządzeniach Ministra Gospodarki

Żaden przepis ustawowy nie umożliwia z kolei dokonywania legalizacji tych przyrządów w oparciu o wymagania zawarte w innych aktach wykonawczych, niż obowiązujące rozporządzenia Ministra Gospodarki. Jedynym wyjątkiem jest art. 10 ustawy z dn. 15 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 249, poz. 1834). Pozwala on na legalizację przyrządów pomiarowych, które od 7 stycznia 2007 r. podlegają ocenie zgodności i uzyskały przed tym dniem zatwierdzenie zgodnie z ustawą.

Zasada stosowania wymagań zawartych w rozporządzeniach w odniesieniu do przyrządów pomiarowych legalizowanych dotychczas zgodnie z art. 27 i art. 29a ustawy i podlegających aktualnie ocenie zgodności może być wyłączona jedynie w zakresie oznaczeń związanych bezpośrednio z dokonaną oceną zgodności. Dotyczy to np. oznakowania zgodności, dodatkowego oznakowania metrologicznego, numeru jednostki notyfikowanej czy numeru certyfikatu badania WE, ponieważ przedmiotowe przyrządy pomiarowe nie były nigdy poddawane ocenie zgodności.

W przypadku ponownej legalizacji przyrządów pomiarowych organ administracji miar lub podmiot upoważniony w oparciu o obowiązujące wymagania zawarte w aktach wykonawczych (rozporządzeniach ministra właściwego do spraw gospodarki wydanych na podstawie art. 9a ustawy) – dokonują kontroli prawidłowości procesu.

Źródło: http://www.mg.gov.pl/node/20025

do góry